Tiangong: pierwszy w pełni elektryczny robot humanoidalny zdolny do jazdy z prędkością 6 km na godzinę

Autor: Vlad Cherevko | 30.04.2024, 17:12
Tiangong: pierwszy w pełni elektryczny robot humanoidalny zdolny do jazdy z prędkością 6 km na godzinę

Wyjątkowy humanoidalny robot, Tiangong, został zaprezentowany w Pekinie. Jest to pierwszy na świecie w pełni elektryczny robot zdolny do poruszania się z prędkością do 6 kilometrów na godzinę.

Co wiadomo

Projekt należy do Beijing Humanoid Robot Innovation Centre. Robot Tiangong ma 163 cm wzrostu i waży 43 kg. Dzięki lekkiej konstrukcji jest w stanie poruszać się stabilnie. Robot jest wyposażony w wiele czujników wizualnych, precyzyjną inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) i czujniki wideo 3D, dzięki czemu może skutecznie nawigować w swoim otoczeniu.

Ponadto robot jest wyposażony w precyzyjne, sześciowymiarowe czujniki siły, zapewniające dokładne sprzężenie zwrotne siły. "Tiangong" wykorzystuje nową metodę uczenia ruchów robotów humanoidalnych o nazwie State Memory-based Predictive Reinforcement Imitation Learning. Metoda ta odegrała kluczową rolę w osiągnięciu przez robota zdolności do naturalnego biegania.

Deweloperzy podkreślili, że robot jest open source i kompatybilny, co zapewnia jego potencjał dla różnych scenariuszy zastosowań. "Tiangong z powodzeniem poradził sobie z poruszaniem się po zboczach i schodach nawet bez pomocy wzroku, demonstrując swoją zdolność do adaptacji do zmieniających się warunków. Wykazał się również zręcznością, korygując swój krok, gdy napotkał przeszkody lub nierówny teren.

Pojawienie się Tiangong jest znaczącym postępem w rozwoju robotów humanoidalnych. Jego zdolność do naturalnego biegania otwiera drzwi do potencjalnych zastosowań w różnych dziedzinach, w tym w poszukiwaniach i ratownictwie, reagowaniu na katastrofy i przemyśle wytwórczym. Chociaż prawdopodobnie konieczne będą dalsze badania i rozwój, Tiangong stanowi zachęcający krok w kierunku bardziej wszechstronnych i adaptacyjnych robotów humanoidalnych w przyszłości.

Źródło: MyDrivers