Niemiecki oficer przekazał informacje tajnym służbom, ponieważ "bał się wojny nuklearnej"

Autor: Mykhailo Stoliar | 01.05.2024, 08:35
Niemiecki oficer przekazał informacje tajnym służbom, ponieważ "bał się wojny nuklearnej"

Niemiecki oficer oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji twierdzi, że przekazywał tajne informacje ze strachu przed wojną nuklearną.

Co wiemy

W sądzie w Düsseldorfie 54-letni kapitan Bundeswehry przyznał się do przekazywania informacji wojskowych Rosjanom. Oficer wyjaśnił, że kierował się strachem przed zagrożeniem nuklearnym, tak jakby wojna na Ukrainie niewątpliwie doprowadziła do eskalacji.

Niemieckie media nie podają dokładnej tożsamości mężczyzny, ale wiadomo, że był on odpowiedzialny za systemy walki elektronicznej.

Przedstawiciel prokuratury federalnej, odczytując akt oskarżenia, powiedział, że celem oficera było "zapewnienie rosyjskim siłom zbrojnym przewagi na tle obecnej sytuacji politycznej".

Oskarżony wyjaśnił, że dzięki kontaktom ze stroną rosyjską miał nadzieję dowiedzieć się z wyprzedzeniem "kiedy wybuchnie", aby w razie ataku nuklearnego przenieść swoją rodzinę w bezpieczne miejsce. Dodał również, że żałuje swoich czynów i jest świadomy swojego błędu, ale w tym czasie, jak powiedział, był w "złym stanie psychicznym".

Źródło: Spiegel