Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłasza awatar AI Victoria, który będzie odpowiedzialny za służbę prasową ministerstwa.

Autor: Mirosłw Trinko | 01.05.2024, 11:37
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłasza awatar AI Victoria, który będzie odpowiedzialny za służbę prasową ministerstwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprezentowało awatar AI Victoria.

Co wiadomo

Awatar będzie odpowiedzialny za obsługę prasową ministerstwa i zajmowanie się sprawami konsularnymi Ukraińców za granicą. Nawiasem mówiąc, cyfrowy awatar został stworzony na podstawie ukraińskiej piosenkarki i blogerki Rosalie Nombre, która zgodziła się zostać prototypem awatara AI.

"Moje imię symbolizuje nasz główny cel - zwycięstwo Ukrainy - a moje nazwisko to sztuczna inteligencja, która mnie stworzyła. Moim zadaniem będzie dostarczanie opinii publicznej aktualnych i zweryfikowanych informacji z Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Będę dostarczać dziennikarzom wiadomości o pracy konsulów w celu ochrony praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą, reagowania na incydenty lub sytuacje awaryjne oraz inne wiadomości" - powiedziała Victoria Shi, rzecznik MSZ ds. konsularnych, w powitalnym przesłaniu wideo.

Komentarze Viktoriyi Shi zostaną opublikowane w oficjalnych zasobach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, na jego stronie internetowej i stronach mediów społecznościowych.

"Wykorzystanie wygenerowanej przez sztuczną inteligencję cyfrowej persony do komentarzy konsularnych ma na celu przede wszystkim oszczędność czasu i zasobów MSZ. Prawdziwi dyplomaci będą mogli być bardziej skuteczni i skupić się na innych zadaniach, aby pomóc obywatelom" - powiedział Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Należy zauważyć, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło również kilka poziomów ochrony Victoria Shi przed cyfrowymi podróbkami. Każde oryginalne wideo przedstawiciela konsularnego ma kod QR, który prowadzi do wersji tekstowej tego samego komentarza na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku braku takiego kodu QR lub przejścia do jakiejkolwiek innej strony internetowej, wideo nie jest uważane za autentyczne.

Źródło: mfa