Northrop Grumman zakończył testy podwodnego drona Manta Ray

Autor: Mirosłw Trinko | 02.05.2024, 17:18
Northrop Grumman zakończył testy podwodnego drona Manta Ray

W Stanach Zjednoczonych zakończyły się testy prototypowego podwodnego pojazdu bezzałogowego Manta Ray, opracowywanego przez Northrop Grumman.

Co wiadomo

Testy odbyły się u wybrzeży południowej Kalifornii w lutym i marcu 2024 roku. Testy wykazały hydrodynamiczną charakterystykę urządzenia w morzu. Ponadto inżynierowie z powodzeniem przetestowali wszystkie metody napędzania Manta Ray.

"Udane testy Manta Ray w pełnej skali potwierdzają gotowość pojazdu do rzeczywistych operacji po szybkim montażu w terenie z części modułowych" - powiedział dr Kyle Woerner, kierownik programu Manta Ray w DARPA.

Prototyp Manta Ray został przetransportowany z Maryland do miejsca testów w Kalifornii w stanie rozmontowanym. Pojazd ma modułową konstrukcję, dzięki czemu można go łatwo rozmieścić w dowolnym miejscu na świecie. Podwodny dron jest zdolny do wykonywania różnych misji morskich. Jest wyposażony w wiele ładowni o różnych rozmiarach i typach.

Program Manta Ray

Manta Ray jest opracowywany w ramach inicjatywy DARPA mającej na celu opracowanie krytycznych technologii dla przyszłych podwodnych pojazdów bezzałogowych (UUV). Według Northrop Grumman, Manta Ray będzie posiadał zaawansowane funkcje dowodzenia, kontroli i komunikacji. Umożliwi to długotrwałe operacje przy minimalnym nadzorze człowieka.

Northrop Grumman otrzymał kontrakt Fazy 2 w 2021 roku na kontynuację programu Manta Ray, który rozpoczął się w 2020 roku. Projekt Fazy 2 obejmuje opracowanie pełnowymiarowych pojazdów demonstracyjnych przez dwóch głównych wykonawców, Northrop Grumman Systems Corporation i Martin Defence Group. Każdy z wykonawców otrzymał zadanie zbudowania unikalnych pojazdów w celu zademonstrowania określonych możliwości w ramach programu Manta Ray.

Źródło: DARPA