Japonia wprowadzi systemy oparte na sztucznej inteligencji do śledzenia niedźwiedzi

Autor: Bohdan Kaminskyi | 03.05.2024, 01:12
Japonia wprowadzi systemy oparte na sztucznej inteligencji do śledzenia niedźwiedzi
Rey Emsen/Unsplash

Władze Japonii rozpoczynają pilotażowe projekty mające na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do monitorowania obecności niedźwiedzi w pobliżu zaludnionych obszarów w związku ze wzrostem liczby spotkań z dziką przyrodą.

Co wiadomo

W prefekturze Toyama system analizujący strumienie wideo z kamer monitorujących w celu identyfikacji obszarów, w których dzikie zwierzęta stanowią zagrożenie, zacznie działać za kilka miesięcy. Sztuczna inteligencja będzie klasyfikować poruszające się obiekty jako niedźwiedzie lub inne obiekty.

Do projektu zostaną zaangażowane kamery z zakładów użyteczności publicznej, rządowych systemów monitorowania środowiska i klęsk żywiołowych. Jeśli się powiedzie, podobne systemy mogą zostać wdrożone w innych prefekturach.

Podobny program pilotażowy jest już realizowany w Iwate, gdzie 30 kamer wzdłuż rzek rejestruje pojawienie się niedźwiedzi brunatnych i ostrzega lokalnych mieszkańców.

W ciągu ostatniego roku w Japonii odnotowano rekordową liczbę 198 ataków niedźwiedzi, w wyniku których śmierć poniosło sześć osób. Jako przyczyny wzrostu liczby incydentów podaje się malejące zasoby naturalne spowodowane zmianami klimatycznymi i wyludnianiem się wiosek.

W 2022 r. Nagaoka pilotowała oparty na chmurze system sztucznej inteligencji do monitorowania wtargnięć niedźwiedzi, zdolny do wykrywania zwierząt na 86% kolorowych i 44% czarno-białych zdjęć. Jednak często mylił je z innymi ssakami.

Źródło: The Register