Pożar na dużą skalę w Berlinie: płonie fabryka DMA, która produkuje systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM

Autor: Anton Kratiuk | 03.05.2024, 15:26
Pożar na dużą skalę w Berlinie: płonie fabryka DMA, która produkuje systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM

Fabryka Diehl Metal Applications (DMA), która produkuje systemy obrony powietrznej IRIS-T, płonie w Berlinie w Niemczech.

Co wiadomo

Według publikacji Bild, poważny pożar wybuchł w fabryce z nieokreślonych przyczyn.

Przedstawiciel straży pożarnej w Berlinie Adrian Wenzel powiedział, że w tej chwili cztery piętra budynku całkowicie spłonęły, część budynku zawaliła się, ognia nie można wyeliminować od wewnątrz.

Najbardziej niebezpieczne jest to, że płoną chemikalia: kwas siarkowy i cyjanek miedzi były przechowywane w magazynach zakładu. Istnieje ryzyko powstania cyjanowodoru, który uniesie się w powietrze wraz z dymem i pokryje miasto.

Mieszkańcy pobliskich domów są ewakuowani, szkoły, sklepy i instytucje natychmiast zakończyły dzień pracy, nad częścią Berlina unosi się gęsty słup czarnego dymu, który może być śmiertelny.

Z pożarem walczy 130 strażaków, którzy dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej zlokalizować pożar.

Nie wiadomo, czy fabryka produkowała komponenty do systemów obrony powietrznej IRIS-T SLM i pocisków rakietowych. Mamy nadzieję, że mieszkańcy miasta nie ucierpią, a tempo produkcji systemów nie zostanie zmniejszone, ponieważ systemy te są krytycznie potrzebne Ukrainie do obrony przed rakietami rosyjskich okupantów.

Pożar na dużą skalę w Berlinie: płonie fabryka DMA, która produkuje systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM-2

Źródło: Bild