Najnowocześniejsza i najbardziej odporna wersja: USA zaprezentowało ulepszoną wersję legendarnego Bradleya

Autor: Mykhailo Stoliar | 04.05.2024, 08:35
Najnowocześniejsza i najbardziej odporna wersja: USA zaprezentowało ulepszoną wersję legendarnego Bradleya

Armia Stanów Zjednoczonych ogłosiła wypuszczenie nowej wersji gąsienicowego opancerzonego wozu bojowego Bradley o nazwie M2A4E1.

Co wiadomo

M2A4E1 jest reklamowany jako "najbardziej zaawansowana i wytrzymała wersja": posiada zintegrowany system aktywnej obrony Iron Fist do wykrywania i przechwytywania pocisków. Dzięki zastosowaniu radaru i podczerwieni, a także pocisków wybuchowych, wróg będzie miał mniejsze szanse na trafienie opancerzonych pojazdów.

Warto również zauważyć, że "nowy" Bradley jest również wyposażony w zaawansowany przedni celownik na podczerwień o wysokiej rozdzielczości i jednostkę kontroli środowiska, aby zapobiec przegrzaniu.

Biuro wykonawcze programu naziemnych systemów bojowych armii poinformowało w oświadczeniu, że otrzymało fundusze na zakup jednego M2A4E1 na każdego Bradleya, który został już dostarczony na Ukrainę.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Bradleye są przeznaczone do transportu piechoty i zapewnienia jej niezawodnej ochrony. Pojazdy opancerzone są wyposażone w pancerz reaktywny, który jest odporny na granaty rakietowe. Posiada 25 mm armatę automatyczną M242 Bushmaster, pociski przeciwpancerne BGM-71 TOW i 7,62 mm gazowy karabin maszynowy M240C.

Źródło: PEO Ground Combat Systems