Ukraińskie myśliwce F-16 będą mogły przenosić francuskie bomby kierowane AASM Hammer.

Autor: Mirosłw Trinko | 04.05.2024, 10:50
Ukraińskie myśliwce F-16 będą mogły przenosić francuskie bomby kierowane AASM Hammer.

Ukraina używa francuskich bomb kierowanych AASM Hammer z radzieckimi samolotami od początku roku. Jak się okazuje, Francja pracuje teraz nad zintegrowaniem ich z myśliwcami F-16 Fighting Falcon, które wkrótce pojawią się na wyposażeniu AFU.

Co wiadomo

Informacją podzielił się deputowany i przewodniczący Komisji Obrony i Sił Zbrojnych Francji Thomas Gassiloud w wywiadzie dla kanału LCI TV. Poseł nie ujawnił szczegółów integracji.

Według Militarnyi problemem jest najprawdopodobniej integracja bomb lotniczych z systemem kierowania ogniem. Fizycznie bomby można łatwo przymocować do amerykańskich myśliwców, ponieważ używają tego samego mocowania, co bomby Mark 82.

Dla niezorientowanych

AASM Hammer to francuska precyzyjnie kierowana bomba lotnicza. Jest produkowana przez Safran Electronics & Defence. Bomba jest produkowana w różnych modyfikacjach. Wersja podstawowa ma głowicę o masie 250 kg, a wersja topowa ma głowicę o masie 1000 kg. Może latać na odległość do 70 kilometrów. AASM Hammer jest wystrzeliwany z różnych platform, w tym samolotów Mirage 2000D, Rafale, Tejas i Mirage F1.

Źródło: LCI, Militarnyj