Chiny rozpoczynają misję Chang'e-6 w celu pobrania próbek z tylnej części Księżyca

Autor: Mykhailo Stoliar | 05.05.2024, 09:40
Chiny rozpoczynają misję Chang'e-6 w celu pobrania próbek z tylnej części Księżyca

W piątek Chiny rozpoczęły ambitną misję Chang'e-6, której celem jest zebranie pierwszych w historii próbek z powierzchni Księżyca.

Co wiemy.

57-metrowa rakieta Długi Marsz 5 wystartowała z Wenchang Satellite Launch Centre 3 maja o godzinie 10:30 (CET), wynosząc na orbitę Chang'e-6 o wadze około 8 200 kilogramów.

Misja ma na celu nie tylko zebranie pierwszych w historii próbek z tylnej części Księżyca, ale także zbadanie jego powierzchni i struktury wewnętrznej. Celem Chang'e-6 jest wejście na orbitę księżycową i wylądowanie w kraterze Apollo w celu zebrania materiałów.

Jednym z kluczowych aspektów misji jest wykorzystanie zaawansowanej technologii w celu zapewnienia komunikacji między statkiem kosmicznym a Ziemią. Chiny wystrzeliły już wyspecjalizowanego satelitę przekaźnikowego Queqiao-2, który zapewni nieprzerwaną komunikację podczas misji. Po wylądowaniu statek kosmiczny zbierze do 2000 gramów próbek księżycowych za pomocą wiertła, które może zejść na głębokość dwóch metrów. Zostaną one załadowane do specjalnych pojemników, a następnie Chang'e-6 ponownie wejdzie na orbitę księżycową.

Poprzednie udane misje Chang'e-5 i Chang'e-4 dają nadzieję, że zadanie w końcu zakończy się sukcesem. Próbki zebrane podczas tej misji powinny ujawnić nowe aspekty księżycowych procesów geologicznych.

Źródło: Space News