Microsoft opracowuje funkcję ograniczającą zużycie pamięci RAM w przeglądarce Edge

Autor: Vlad Cherevko | 06.05.2024, 14:22
Microsoft opracowuje funkcję ograniczającą zużycie pamięci RAM w przeglądarce Edge

Microsoft aktywnie pracuje nad nową funkcją dla swojej przeglądarki Edge, która pozwoli użytkownikom ograniczyć zużycie pamięci RAM. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna dla graczy i użytkowników, którzy korzystają z wielu aplikacji wymagających dużej ilości zasobów w tym samym czasie.

Co wiadomo

Funkcja ograniczania pamięci RAM Microsoftu dla przeglądarki Edge jest już dostępna w najnowszej wersji beta 125. Według informacji, które pojawiły się w sieci, nowa funkcja będzie miała postać suwaka, który pozwoli ustawić limit wykorzystania pamięci RAM przeglądarki. Pozwoli to innym aplikacjom na wykorzystanie zwolnionej pamięci.

Demonstracja elementu zarządzania pamięcią RAM w wersji beta przeglądarki Microsoft Edge

Eksperymentalna funkcja została po raz pierwszy zauważona w Microsoft Edge Canary, deweloperskiej wersji przeglądarki. Ustawienie znajduje się w zakładce System i wydajność przeglądarki Edge. Ograniczenie pamięci odbywa się za pomocą suwaka, który użytkownicy mogą dostosować do swoich potrzeb. Suwak pamięci RAM zaczyna się od 1 GB i rozszerza się do ilości fizycznej pamięci systemowej w przyrostach co 1 GB. Co więcej, Microsoft dodał również narzędzie do monitorowania zużycia pamięci RAM do paska bocznego Edge "Browser Essentials", dzięki czemu użytkownicy mogą szybko sprawdzić zużycie pamięci Edge w dowolnym momencie.

Ponadto funkcja ta ma również możliwość ograniczenia zużycia pamięci RAM przez cały czas lub tylko podczas grania w gry. Warto jednak zauważyć, że ograniczenie wykorzystania pamięci przez przeglądarkę może wpłynąć na jej wydajność, więc może być konieczne znalezienie równowagi między oszczędnością pamięci a wydajnością. Funkcja ta będzie przydatna na urządzeniach z małą ilością pamięci RAM, gdzie każdy gigabajt pamięci RAM będzie ważny.

Na chwilę obecną taka funkcja została zauważona tylko w jednej przeglądarce - Opera GX. Popularny Google Chrome nie ma jeszcze tej funkcji i pozostaje jedną z najbardziej wymagających pamięci RAM przeglądarek. Dlatego też dodanie funkcji ograniczenia pamięci RAM będzie zdecydowanym plusem dla przeglądarki Edge w porównaniu do jej konkurentów.

Źródło: TomsHardware