Ukraina ma około stu czołgów Leopard 1 w służbie

Autor: Mykhailo Stoliar | 06.05.2024, 15:55
Ukraina ma około stu czołgów Leopard 1 w służbie

Pomimo trudności z dostawami i odtworzeniem sprzętu, Ukraina otrzymała już do stu jednostek tych wozów bojowych, a do końca 2024 roku ich liczba znacznie wzrośnie.

Co wiemy

Według przedstawicieli FFG, firmy odpowiedzialnej za odbudowę i modernizację czołgów, większość obiecanych pojazdów została już dostarczona - co najmniej 60 ze 110 czołgów. Ponadto, dodatkowa partia pojazdów wkrótce dotrze na Ukrainę.

Zgodnie z oficjalną odpowiedzią duńskiego Ministerstwa Obrony, oprócz wyżej wymienionych pojazdów, Dania zmodernizowała i przekazała kolejne 30 czołgów. Oznacza to, że Ukraina posiada łącznie około 90 czołgów tego typu.

Do końca czerwca tego roku Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają kolejne 20, a do końca lata - 45. Tym samym w 2024 roku ukraińska armia będzie dysponować 135 wyremontowanymi i zmodernizowanymi czołgami Leopard 1.

Czołgi Leopard 1 zostały wycofane z eksploatacji przez kraje europejskie w latach 80. ubiegłego wieku i przez długi czas znajdowały się w magazynach pod gołym niebem. Oczywiste jest, że po tylu latach przechowywania wymagają one poważnych modernizacji i napraw, zanim będą mogły zostać użyte.

Źródło: WirtschaftsWoche