Estonia rozpoczyna największe ćwiczenia wojskowe z udziałem społeczeństwa

Autor: Mykhailo Stoliar | 07.05.2024, 11:04
Estonia rozpoczyna największe ćwiczenia wojskowe z udziałem społeczeństwa

Estonia będzie gospodarzem dużych ćwiczeń wojskowych o nazwie Spring Storm, w których wezmą udział tysiące żołnierzy z różnych krajów i miejscowa ludność.

Co wiemy

Intensywne ćwiczenia wojskowe odbędą się w tym tygodniu i potrwają do 17 maja. Ćwiczenia odbędą się w zachodniej części kraju i na wyspach. Program szkoleniowy podzielony jest na trzy główne etapy. Od 6 do 12 maja uczestnicy będą formować jednostki i doskonalić współpracę międzynarodową. Od 13 do 17 maja planowane są duże bitwy wojskowe w zachodniej części kraju, w tym na wyspach.

W ćwiczeniach weźmie udział około 14 000 żołnierzy z 15 krajów. W tym roku po raz pierwszy Spring Storm angażuje lokalną ludność, aby zwiększyć świadomość potencjalnych zagrożeń.

Główne jednostki wojskowe biorące udział w Spring Storm obejmują Drugą Brygadę Piechoty i Zachodni Okręg Estońskiej Obrony Lądowej. W ćwiczeniach aktywnie uczestniczyć będzie również lotnictwo wojskowe: myśliwce, śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne.

"Spring Storm" to największe coroczne ćwiczenie obronne mające na celu przygotowanie różnych jednostek estońskiej armii do operacji bojowych i zwiększenie poziomu współpracy z sojusznikami wojskowymi NATO. W ćwiczeniach zazwyczaj biorą udział wojska z Estonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Polski, Włoch, Francji i Danii.

Źródło: Estońskie Siły Obronne