KNDS pokazał, jak bojowy wóz piechoty Boxer z modułem RCT30 odparł atak drona (wideo)

Autor: Mirosłw Trinko | 07.05.2024, 13:27
KNDS pokazał, jak bojowy wóz piechoty Boxer z modułem RCT30 odparł atak drona (wideo)

Francusko-niemiecka firma KNDS przetestowała bojowy wóz piechoty Boxer ze zmodernizowanym modułem RCT30.

Co pokazali

Wideo pokazuje Boxera używającego działa 30 mm, różnych czujników i zaprogramowanej amunicji do niszczenia dronów, które próbują zaatakować pojazd. Według firmy, zmodernizowany moduł bojowy RCT30 dobrze sprawdził się w terenie.

Moduł może pochwalić się widokiem 360 stopni, a także zintegrowanym z systemem uczeniem maszynowym, co pozwala mu na autonomiczne wykrywanie, przechwytywanie i określanie odległości do celu. Gdy pojazd bojowy wykryje drona i jego kierunek, automatycznie celuje w cel. Nawiasem mówiąc, zmodernizowana wersja RCT30 znajduje się obecnie w końcowej fazie rozwoju.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Boxer to wielozadaniowy bojowy wóz piechoty opracowany przez niemieckie i holenderskie firmy Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann. Jest wyposażony w potężne uzbrojenie i opancerzenie. Boxer jest wysoce mobilny i elastyczny. Może skutecznie działać w różnych środowiskach bojowych. Pojazd jest przeznaczony do różnych zadań, w tym transportu, wsparcia ogniowego i rozpoznania bojowego, i jest ważnym elementem arsenału bojowego wielu krajów.

Źródło: KNDS, Hartpunkt