Rumunia rozważa przekazanie Ukrainie systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot

Autor: Mirosłw Trinko | 08.05.2024, 10:43
Rumunia rozważa przekazanie Ukrainie systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot

Rumuński rząd jest gotowy do rozmów z partnerami na temat przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot.

Co wiadomo

Poinformował o tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas briefingu z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem (Joe Biden) w dniu 7 maja.

"Prezydent Biden wspomniał o tym ... podczas naszego spotkania i powiedziałem, że jestem otwarty na dyskusję. Muszę przedyskutować to w Najwyższej Radzie Obrony, aby zobaczyć, co możemy zaoferować i co możemy otrzymać w zamian, ponieważ niedopuszczalne jest pozostawienie Rumunii bez obrony powietrznej", powiedział Iohannis.

Nawiasem mówiąc, Rumunia ma obecnie w służbie jedną baterię Patriot. Oprócz Rumunii, inne kraje europejskie są również uzbrojone w amerykańskie SAM-y. Na przykład Grecja, Polska i Szwecja.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Patriot to system rakietowy obrony powietrznej opracowany przez amerykańską firmę Raytheon. Składa się on z pocisku przechwytującego powietrze i wysokowydajnego systemu radarowego. Prawdopodobieństwo trafienia samolotu wynosi 0,8-0,9, podczas gdy prawdopodobieństwo trafienia pocisku taktycznego wynosi 0,6-0,8. Koszt jednego pocisku wynosi około 3 milionów dolarów. Ukraina posiada obecnie trzy baterie systemów Patriot SAM. W niedalekiej przyszłości AFU otrzyma czwarty system.

Źródło: Reuters

Zdjęcia: NATO