Bombowiec nuklearny B-2 Spirit otrzyma najnowszą bombę GBU-72/B o wadze 2300 kg do niszczenia bunkrów na dużych głębokościach

Autor: Maksim Panasovskiy | 08.05.2024, 12:50
Bombowiec nuklearny B-2 Spirit otrzyma najnowszą bombę GBU-72/B o wadze 2300 kg do niszczenia bunkrów na dużych głębokościach

Siły Powietrzne USA chcą uzbroić bombowce nuklearne B-2 Spirit w nowe bomby przeciwbunkrowe. Noszą one nazwę GBU-72/B. Oczekuje się, że prace rozwojowe zostaną zakończone do końca bieżącego roku podatkowego.

B-2 Spirit przechodzi modernizację przed wycofaniem z eksploatacji w ciągu następnej dekady. W ramach tego programu samolot zostanie uzbrojony w bomby GBU-72/B, które wyprą z arsenału bomby GBU-28/B.

GBU-72/B są wyposażone w zestaw JDAM (Joint Direct Attack Munition) z jednostką naprowadzania GPS. GBU-72/B waży 2300 kilogramów (5000 funtów). Pentagon nie ujawnia szczegółów dotyczących nowej broni, ale zauważa, że jest ona lepsza od ważącej 2300 kg (5000 funtów) bomby GBU-28 naprowadzanej laserowo, która może penetrować do 30 m gleby lub do 6 m zbrojonego betonu.

W 2021 r. amerykańskie siły powietrzne pomyślnie przeprowadziły serię testów GBU-72/B, w tym zrzucenie bomby z powietrza. Do testów użyto myśliwca czwartej generacji F-15E Strike Eagle. Testy odbyły się na poligonie związanym z bazą Eglin na Florydzie. Stworzono tam niezbędne środowisko docelowe. Powyższe zdjęcie przedstawia detonację głowicy bojowej.

Bomby sejsmiczne

GBU-72/B jest rozwinięciem bomby sejsmicznej Tallboy, która pojawiła się podczas II wojny światowej. Została stworzona przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa, a zasada działania takiej broni została wymyślona przez niego jeszcze przed wybuchem wojny.

Według otwartych źródeł, brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne otrzymały 854 bomby Tallboy o wadze 5443 kg od Vickers-Armstrongs. Masa materiału wybuchowego wynosi 2358 kg.

Bomby Tallboy zostały użyte do zniszczenia wielu ufortyfikowanych instalacji i wyrzutni. Po lądowaniu aliantów w Normandii, uderzyli oni w stację kolejową w pobliżu miasta Saumur, atak uważany za najbardziej imponującą demonstrację możliwości bomb sejsmicznych Tallboy.

Stany Zjednoczone zainteresowały się koncepcją takiej broni i rozpoczęły produkcję T-14. Jest to licencjonowana kopia brytyjskiej bomby sejsmicznej Grand Slam o wadze 10 ton, która była używana podczas drugiej wojny do atakowania baz okrętów podwodnych.

Już po zakończeniu wojny Stany Zjednoczone stworzyły T-12 Cloudmaker (na zdjęciu powyżej) o wadze 20 ton. Bomby sejsmiczne zostały jednak odstawione na boczny tor ze względu na szybki rozwój broni nuklearnej.

Wspomniany wcześniej GBU-28 pojawił się na początku lat 90. podczas wojny w Iraku. Po 16 latach Boeing stworzył GBU-57, który został przyjęty do służby w 2011 roku. Po czterech etapach modernizacji GBU-57 może wbić się w ziemię na głębokość do 60 metrów.

Modernizacja B-2 Spirit

Niedawno poinformowano, że Northrop Grumman otrzyma do 7 miliardów dolarów na rozszerzenie możliwości swojej floty samolotów B-2 Spirit. Możliwe, że będzie to ostatni zakrojony na szeroką skalę program modernizacji bombowców przed ich wycofaniem z eksploatacji.

Obecnie flota B-2 składa się z 20 samolotów, z których dwa są w remoncie. Northrop Grumman zbudował w sumie 21 bombowców dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, ale na początku 2008 roku jeden z nich rozbił się na Oceanie Spokojnym w pobliżu bazy wojskowej Andersen.

Skorygowany o inflację koszt pojedynczego B-2 Spirit wynosi ponad 2 mld USD. Northrop Grumman pracuje już nad bombowcem strategicznym nowej generacji B-21 Raider. Został on zaprezentowany w grudniu 2022 r., a rok później odbył swój pierwszy lot.

Szacuje się, że B-21 będzie kosztował 700 milionów dolarów, jednak Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych uważają, że koszt bombowca nuklearnego nowej generacji można obniżyć. Sekretarz Sił Powietrznych USA Frank Kendall powiedział to w zeszłym miesiącu po rozmowie z przedstawicielami Northrop Grumman.

Budżet programu B-21 Raider zostanie skorygowany w roku budżetowym 2025, aby odzwierciedlić pozytywne negocjacje w sprawie cen produkcji. Jednocześnie Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych twierdzą, że zakres projektu nie zostanie zmniejszony. Służby zamierzają otrzymać łącznie 100 bombowców B-21, które zastąpią B-2 Spirit i B-1 Lancer.