TikTok złożył w sądzie pozew odwetowy przeciwko rządowi USA

Autor: Vlad Cherevko | 08.05.2024, 12:57
TikTok złożył w sądzie pozew odwetowy przeciwko rządowi USA

W odpowiedzi na poparcie przez Izbę, Senat i prezydenta Bidena ustawy zakazującej TikTok, firma będąca właścicielem aplikacji ByteDance nie ma zamiaru się wycofać. Zamiast tego złożyła pozew przeciwko rządowi USA, oskarżając ustawodawców o podjęcie własnych działań.

Co wiadomo

Pozew sądowy złożony przez TikTok zintensyfikował walkę o obalenie zakazu, a rząd USA musi teraz bronić swoich argumentów za zakazaniem aplikacji wideo w kraju. W oświadczeniu stwierdzono, że Kongres "podjął bezprecedensowy krok w celu wyodrębnienia i zakazania TikTok" i argumentuje, że działanie to było "niezgodne z konstytucją".

TikTok twierdzi również, że oddzielenie się od spółki macierzystej ByteDance nie jest możliwe, co zmusiłoby aplikację do zaprzestania działalności w USA do 19 stycznia 2025 roku. TikTok dodał, że może to potencjalnie pozbawić praw wyborczych 170 milionów Amerykanów i "zabrania każdemu Amerykaninowi uczestnictwa w wyjątkowej społeczności internetowej liczącej ponad 1 miliard ludzi na całym świecie".

Jeśli wszystkie wysiłki prawne zawiodą, ByteDance najwyraźniej zdecyduje się usunąć TikTok z USA, zamiast sprzedawać go amerykańskiemu nabywcy. Sprzedaż TikTok napotyka poważne przeszkody ze względu na algorytmy i "miliony wierszy" kodu oprogramowania, które są kluczową częścią działalności ByteDance. Jako chińska aplikacja, TikTok podlega chińskiej ustawie o kontroli eksportu, która zabrania sprzedaży algorytmów i kodu źródłowego zagranicznemu podmiotowi bez zgody Komunistycznej Partii Chin. Platforma domaga się również, aby amerykańscy prawodawcy przedstawili dowody na niewłaściwe wykorzystanie aplikacji przez KPCh.

Naleganie na prawa konstytucyjne USA, takie jak wolność słowa i pierwsza poprawka, jest ostatnią deską ratunku TikTok, aby obalić zakaz.

Źródło: The Verge