Ukraina zrównała się z Rosją w produkcji dronów szturmowych i znacznie zwiększyła produkcję pocisków artyleryjskich.

Autor: Anton Kratiuk | 08.05.2024, 15:29
Ukraina zrównała się z Rosją w produkcji dronów szturmowych i znacznie zwiększyła produkcję pocisków artyleryjskich.

Całkowity niedobór amunicji wszelkiego rodzaju w ukraińskiej armii jest jednym z głównych czynników postępu rosyjskich wojsk okupacyjnych na terytorium Ukrainy.

Ukraina nie przygotowywała się do wojny, więc nie miała ani wystarczających zapasów amunicji i broni, ani zdolności produkcyjnych, które pozwoliłyby na zwiększenie ich produkcji w krótkim czasie. Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest porównać zasoby kraju terrorystycznego i Ukrainy.

Dzięki pomocy całego świata siłom zbrojnym Ukrainy udaje się powstrzymać atak wroga, ilość zachodniej broni i sprzętu stopniowo rośnie, ale sam kraj zwiększa tempo produkcji.

Co wiadomo

Portal ArmiaInform skontaktował się z dyrektorem generalnym Ukraińskiego Koncernu Przemysłu Obronnego Germanem Smetaninem, który powiedział, że dzięki reformie państwowej spółki Ukroboronprom udało się przyciągnąć dużą ilość inwestycji, co z kolei pozwoliło znacznie zwiększyć produkcję pocisków i bezzałogowych statków powietrznych.

W ten sposób przedsiębiorstwa "Ukraińskiego Przemysłu Obronnego" zatrudniają ponad 54 tysiące osób, które pracując dzień i noc, były w stanie zwiększyć produkcję głównych typów pocisków i min, nie tylko modeli radzieckich, ale także standardów NATO. W przypadku niektórych pozycji udało im się zwiększyć produkcję 10-krotnie - i to w ciągu zaledwie jednego roku, w warunkach wojny i ciągłego zagrożenia dostaniem się pod ostrzał wroga.

Ponadto, według Germana Smetanina, w 2024 roku Ukraina zdołała dorównać Rosji w produkcji dronów szturmowych podobnych do Shahed-131 i Shahed-136, a także opracować i wyprodukować własne unikalne modele.

"Wszystko, co eksploduje w Rosji, jest nasze" - powiedział ukraiński minister przemysłu strategicznego Aleksander Kamyszyn.

Na 2024 rok niemiecki Smetanin wyznaczył ambitne plany dalszego zwiększenia tempa produkcji amunicji, aby zapewnić AFU wszystko, czego potrzebuje. Zachodnie inwestycje mają w tym niemały udział.

Źródło: ArmyInform