Dania opracowała drona, który ładuje się z linii energetycznych (wideo)

Autor: Nastya Bobkova | 09.05.2024, 04:03
Dania opracowała drona, który ładuje się z linii energetycznych (wideo)

Inżynierowie z Uniwersytetu Południowej Danii stworzyli "wampirzego drona", który może latać niemal bez końca dzięki unikalnemu źródłu energii.

Co wiemy

Główną cechą tego drona jest jego zdolność do automatycznego łączenia się z liniami energetycznymi w celu naładowania baterii. Dzięki specjalnemu systemowi czujników i sztucznej inteligencji wbudowanych w urządzenie, dron wykrywa linie energetyczne i łączy się z nimi, aby otrzymać niezbędną energię elektryczną.

Zespół inżynierów ustalił, że głównym celem tych dronów jest wykrywanie uszkodzeń i awarii linii energetycznych, co może pomóc w zapobieganiu wypadkom i zapewnieniu bezpieczeństwa sieci energetycznych. Pozwoli to na wydajną i opłacalną konserwację sieci energetycznych, co jest ważne dla stabilności dostaw energii elektrycznej.

Inne możliwe zastosowania dronów obejmują wykorzystanie ich do monitorowania linii energetycznych w trudno dostępnych miejscach lub na dużych obszarach, co może znacznie ułatwić proces monitorowania sieci energetycznych dla firm dostarczających energię elektryczną.

Źródło: BGR, Fast Company