IDF potwierdza dostępność broni niezbędnej do dalszych działań w Rafah

Autor: Nastya Bobkova | 10.05.2024, 05:15
IDF potwierdza dostępność broni niezbędnej do dalszych działań w Rafah

Na konferencji prasowej rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagar potwierdził dostępność niezbędnej broni, w tym do operacji w mieście Rafah na południu Strefy Gazy. Jest to odpowiedź na oświadczenia prezydenta USA Joe Bidena o możliwym zamrożeniu dostaw broni, jeśli Izrael rozpocznie ofensywę w tym kierunku.

Co wiemy

Rafah to miasto w południowej części Strefy Gazy przy granicy z Egiptem. Jest domem dla ponad miliona osób, z których większość to uchodźcy z innych części Strefy, którzy szukali schronienia przed konfliktami.

Od czasu zatwierdzenia planu ewentualnego ataku na Rafah w dniu 15 marca, obserwatorzy i przedstawiciele różnych krajów wyrazili zaniepokojenie możliwymi ofiarami wśród ludności cywilnej. W szczególności Biały Dom USA wyraził chęć zapoznania się ze szczegółami planu.

6 maja rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Rafah, co było zwiastunem możliwej operacji wojskowej. Tego samego dnia izraelski gabinet wojskowy zatwierdził operację wojskową w mieście. Wkrótce potem IDF ogłosiły ukierunkowane ataki we wschodniej części Rafah.

W nocy 7 maja czołgi IDF wjechały do miasta, a później ogłoszono, że przejęły kontrolę nad palestyńską stroną przejścia granicznego w Rafah.

Operacja IDF w Rafah jest obecnie ograniczona do wschodniej części miasta, pomijając główną część, która jest domem dla ponad miliona Palestyńczyków.

Hagari podkreślił również regularną koordynację między przywódcami wojskowymi, zauważając, że generał porucznik Gertzi Galevi, szef sztabu IDF, codziennie omawia kwestie z generałem Michaelem E. Curie, szefem Centralnego Dowództwa USA.

Źródło: The Times of Israel