Media: pierwsze myśliwce F-16 przylecą na Ukrainę w ciągu najbliższych kilku tygodni

Autor: Anton Kratiuk | 10.05.2024, 17:01
Media: pierwsze myśliwce F-16 przylecą na Ukrainę w ciągu najbliższych kilku tygodni

Ukraina bardzo potrzebuje myśliwców F-16 do odpierania ataków rosyjskich okupantów.

W 2023 r. Stany Zjednoczone i wielu europejskich sojuszników uznało potrzebę przekazania samolotów Ukrainie i rozpoczęło szkolenie ukraińskich pilotów do latania myśliwcami.

Przekazanie F-16 Fighting Falcon było wielokrotnie odkładane i wreszcie nadeszła wspaniała wiadomość dla Ukrainy.

Co wiadomo

Według autorytatywnej brytyjskiej publikacji The Standard, bezimienny wysoki rangą urzędnik wojskowy powiedział, że pierwsze F-16 dotrą na Ukrainę "w ciągu kilku tygodni".

Rozmówca nie sprecyzował, w jakiej ilości i z jakiego kraju zostaną dostarczone samoloty, ale przypominamy, że Belgia, Holandia, Szwecja i Norwegia ogłosiły dostawę F-16 na Ukrainę.

Jak już informowaliśmy, Holandia obiecała dostarczyć Ukrainie 24 F-16, z których pierwsza partia dotrze latem tego roku.

Dla tych, którzy nie wiedzą

F-16 Fighting Falcon to lekki myśliwiec wielozadaniowy. Został on opracowany przez amerykańską firmę General Dynamics. Ze względu na swoją wszechstronność i niski koszt, F-16 odniósł sukces na rynku międzynarodowym. Służy w 24 krajach. F-16 jest najbardziej masowo produkowanym myśliwcem czwartej generacji. Od 2009 r. zbudowano ich ponad 4 400, a w 2016 r. służyło ich ponad 2 500.

Źródło: The Standard