NASA opracowuje pulsacyjną rakietę plazmową, która mogłaby skrócić lot człowieka na Marsa z dziewięciu do dwóch miesięcy

Autor: Vlad Cherevko | 10.05.2024, 18:20
NASA opracowuje pulsacyjną rakietę plazmową, która mogłaby skrócić lot człowieka na Marsa z dziewięciu do dwóch miesięcy

W zeszłym tygodniu NASA ogłosiła partnerstwo z firmą technologiczną Howe Industries w celu opracowania nowego silnika, który mógłby zabrać ludzi na Marsa w zaledwie dwa miesiące, w przeciwieństwie do obecnej dziewięciomiesięcznej podróży na Czerwoną Planetę.

Co wiadomo

Program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) wybrał ostatnio sześć obiecujących projektów do dodatkowego finansowania i rozwoju. Obejmują one kolej na Księżycu, teleskopy na bazie cieczy i pulsującą rakietę plazmową.

Potencjalnie rewolucyjny system napędowy jest opracowywany przez firmę Howe Industries z siedzibą w Arizonie. Aby osiągnąć wysokie prędkości w krótszym czasie, rakieta z pulsującą plazmą wykorzystywałaby rozszczepienie jądrowe - uwalnianie energii z rozszczepionych atomów - do generowania pakietów plazmy w celu uzyskania ciągu. Zasadniczo będzie ona wytwarzać kontrolowany strumień plazmy, który pomoże rakiecie przemieszczać się w przestrzeni kosmicznej.

Korzystając z nowego systemu napędowego i pod względem ciągu, rakieta mogłaby potencjalnie wygenerować do 22 481 funtów siły (100 000 niutonów) przy impulsie właściwym (Isp) wynoszącym 5000 sekund, oferując zaskakująco wysoką oszczędność paliwa.

Agencja kosmiczna twierdzi, że wysoka wydajność systemu napędowego może pozwolić na ukończenie załogowych misji na Marsa w ciągu dwóch miesięcy. Do tej pory, przy powszechnie stosowanych systemach napędowych, podróż na Marsa zajmuje około dziewięciu miesięcy. Ponadto nowa rakieta plazmowa będzie w stanie przenosić cięższe statki kosmiczne, które mogą być wyposażone w osłony przed galaktycznym promieniowaniem kosmicznym dla załogi na pokładzie.

Ogólnie rzecz biorąc, nowa rakieta plazmowa NASA obiecuje zrewolucjonizować podróże kosmiczne, skracając czas podróży na Marsa i czyniąc ją mniej wyczerpującą dla astronautów.

Źródło: NASA, Howe Industries