Kanada przeznaczy 55 milionów dolarów na ukraińską obronę powietrzną

Autor: Nastya Bobkova | 10.05.2024, 22:59
Kanada przeznaczy 55 milionów dolarów na ukraińską obronę powietrzną

Podczas spotkania z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem w Ottawie, kanadyjski minister obrony narodowej Bill Blair ogłosił przeznaczenie 55 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy w ramach niemieckiej inicjatywy Immediate Action on Air Defence (IAAD).

Co wiemy

Inicjatywa, uruchomiona przez Niemcy w kwietniu 2024 r., ma na celu połączenie pieniędzy i zasobów społeczności międzynarodowej w celu szybkiego znalezienia i dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej. Społeczność zachodnia jest zaangażowana w ochronę Ukrainy przed rosyjskimi atakami powietrznymi, które spowodowały wiele ofiar i zniszczyły domy i infrastrukturę.

Ministrowie Blair i Pistorius podkreślili znaczenie współpracy w celu wsparcia Ukrainy i wzmocnienia obrony w ramach NATO.

Ponadto, obaj przywódcy potwierdzili zamiar kontynuowania współpracy nad wspólnymi priorytetami przed szczytem NATO w Waszyngtonie tego lata.

Kanadyjskie zobowiązania to tylko jeden ze sposobów, w jaki Kanada i Niemcy współpracują na rzecz wsparcia Ukrainy w czasie wojny. Wcześniejsze inwestycje Kanady we wsparcie dla Ukrainy przekroczyły już 14 miliardów dolarów, co obejmuje pomoc wojskową, a także pomoc techniczną i humanitarną.

27 kwietnia Kanada przeznaczyła ponad 2 miliony dolarów na produkcję ukraińskich dronów. Latem globalny partner zacznie dostarczać na Ukrainę 450 wielozadaniowych UAV SkyRanger.

Źródło: Rząd Kanady