Ukraina otrzyma od Australii laserowe systemy obrony powietrznej RBS 70 NG

Autor: Nastya Bobkova | 10.05.2024, 23:44
Ukraina otrzyma od Australii laserowe systemy obrony powietrznej RBS 70 NG

Ukraina otrzyma wsparcie obronne od Australii, która dostarczy systemy obrony powietrznej RBS 70 NG. Pomoc w wysokości 100 milionów dolarów obejmuje transfer tych systemów, opracowanych przez szwedzką firmę Saab.

Co wiadomo

W ramach tego pakietu pomocy obronnej Ukraina otrzyma systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu RBS 70 NG o wartości około 50 mln USD.

Wsparcie obejmuje 32,5 mln USD na zakup dronów sponsorowanych przez Wielką Brytanię i Łotwę, a także dodatkowe wyposażenie dla wojska, w tym hełmy, buty, generatory i sztywne pontony.

System RBS 70 NG jest ulepszoną wersją systemu obrony powietrznej opracowanego przez Saab w 2011 roku. Zapewnia on możliwość zwalczania celów powietrznych, takich jak drony, helikoptery i samoloty, za pomocą pocisków kierowanych laserowo.

Z maksymalnym zasięgiem od 8000 do 9000 metrów i możliwością osiągnięcia wysokości do 5000 metrów, system posiada zaawansowany system celowania i integrację z kamerą termowizyjną, aby skutecznie bronić się przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami.

Źródło: Defence Industry Europe