UH-60L i Airbus AS532 UE Cougar (HM-3) w zastępstwie: Brazylijskie lotnictwo wojskowe otrzyma amerykańskie śmigłowce UH-60 Black Hawk

Autor: Mirosłw Trinko | 13.05.2024, 14:24
UH-60L i Airbus AS532 UE Cougar (HM-3) w zastępstwie: Brazylijskie lotnictwo wojskowe otrzyma amerykańskie śmigłowce UH-60 Black Hawk

Brazylia kupi amerykańskie śmigłowce UH-60 Black Hawk dla lotnictwa wojskowego.

Co wiadomo

Informacją podzieliła się publikacja Zona Militar. Mowa o 20 używanych śmigłowcach UH-60 Black Hawk z magazynów armii amerykańskiej. Zastąpią one cztery stare śmigłowce UH-60L i osiem Airbusów AS532 UE Cougar (HM-3). Nie ma jeszcze informacji na temat terminu rozpoczęcia dostaw.

Nawiasem mówiąc, armia amerykańska ma obecnie w służbie dużą liczbę śmigłowców UH-60 Black Hawk, które można kupić w ramach programów oferowanych przez rząd USA. W nadchodzących latach popyt na używane UH-60 wzrośnie, biorąc pod uwagę decyzję armii amerykańskiej o wycofaniu do 157 Black Hawków.

Dla niezorientowanych

UH-60 Black Hawk to amerykański taktyczny śmigłowiec wielozadaniowy. Został zaprojektowany do transportu personelu, ładunków wojskowych, a także do ewakuacji rannych i transportu ładunków wielkogabarytowych. UH-60M Black Hawk jest produkowany przez firmę Sikorsky Aircraft (należącą do Lockheed Martin). Pierwsza wersja śmigłowca została wydana w 1974 roku. Od tego czasu przeszedł wiele modyfikacji. UH-60M Black Hawk brał udział w wielu konfliktach zbrojnych.

Źródło: Zona Militar