Chiny alarmują o amerykańskim myśliwcu ze sztuczną inteligencją

Autor: Mykhailo Stoliar | 13.05.2024, 20:52
Chiny alarmują o amerykańskim myśliwcu ze sztuczną inteligencją

Chińscy analitycy wojskowi obawiają się, że Stany Zjednoczone robią zbyt duże postępy w opracowywaniu myśliwca ze sztuczną inteligencją.

Co wiemy.

Stało się to w kontekście udziału sekretarza sił powietrznych USA Franka Kendalla w teście myśliwca F-16 Fighting Falcon pilotowanego przez sztuczną inteligencję. Testy zakończyły się sukcesem.

Według analityka wojskowego z Pekinu, który odmówił podania nazwiska South China Morning Post, myśliwiec wyposażony w sztuczną inteligencję może być kluczowym czynnikiem w przyszłych bitwach powietrznych. Wyraził on obawy, że taka technologia może dać USA strategiczną przewagę w walce powietrznej.

Wypowiedzi te nie pozostały obojętne dla innych chińskich ekspertów. Fu Qianshao, inny analityk wojskowy, omawia korzyści płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji w operacjach bojowych. Zautomatyzowany system może reagować szybciej niż samoloty z ludzkimi pilotami, umożliwiając skuteczniejsze sterowanie myśliwcami w trudnych warunkach bojowych.

Podczas gdy postęp w rozwoju myśliwców AI jest oczywisty, Fu podkreślił, że Stany Zjednoczone wciąż stoją przed poważnymi wyzwaniami. Wdrożenie uczenia maszynowego w celu wsparcia operacji walki powietrznej wymaga dodatkowych badań i rozwoju.

Źródło: The Defence Post