Białoruś buduje bazę wojskową do przechowywania broni nuklearnej

Autor: Mykhailo Stoliar | 13.05.2024, 21:03
Białoruś buduje bazę wojskową do przechowywania broni nuklearnej

Białoruś prawdopodobnie zbuduje bazę wojskową, w której Rosja będzie przechowywać broń jądrową. Donosi o tym The New York Times, który przeanalizował zdjęcia satelitarne.

Co wiadomo

Budowa bazy trwa w pobliżu wsi Osipowicze, a każdego dnia pojawiają się nowe oznaki i dowody na to, że obiekt ten może być przeznaczony do przechowywania rosyjskiej broni jądrowej. Według informacji dostarczonych przez The New York Times, opartych na analizie zdjęć satelitarnych przeprowadzonej przez Maxar Technologies, baza ta wydaje się mieć ogromne znaczenie strategiczne dla Rosji.

Budowa tego potencjalnego magazynu trwa od marca 2023 roku, ale szczegóły i funkcje tylko zwiększają spekulacje. Lokalizacja tego obiektu w pobliżu miasta Osipowicze, które znajduje się na granicy z Ukrainą, wywołała poważne oburzenie i zaniepokojenie społeczności międzynarodowej.

Wokół obiektu ustanowiono wysoki poziom bezpieczeństwa, co może wskazywać na jego znaczenie. Pojawiły się również nowe budynki i konstrukcje, które mogą mieć bezpośredni związek z przechowywaniem i konserwacją broni jądrowej: na przykład zadaszona rampa załadunkowa połączona z ukrytym podziemnym bunkrem z czasów sowieckich.

Źródło:The New York Times