Ukraiński dron leci 400 km nad Rosją, by zniszczyć tory i cysternę

Autor: Mykhailo Stoliar | 14.05.2024, 11:04
Ukraiński dron leci 400 km nad Rosją, by zniszczyć tory i cysternę

Ukraiński dron z powodzeniem zniszczył tory i pociąg towarowy na stacji Kotłuban w obwodzie wołgogradzkim Federacji Rosyjskiej, która znajduje się ponad 400 km od linii frontu.

Co wiadomo

Rosyjskie źródła donoszą, że w nocy 14 maja 2024 r. UAV zniszczył pociąg zawierający cysterny z paliwem na stacji Kotłuban. Według wstępnych danych wykoleiło się 9 cystern, z których dwie zapaliły się, a jedna eksplodowała.

Jednak filmy opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że na stacji znajdowały się również wagony z drewnem i złomem, a jeden film zarejestrował nawet "rozbiórkę" 130-tonowej lokomotywy.

Początkowo rosyjskie źródła próbowały ukryć prawdziwą przyczynę zniszczeń, wskazując na "nieautoryzowaną ingerencję", ale później przyznały, że był to atak ukraińskiego drona.

Jest prawdopodobne, że ukraińskie Siły Obronne zaatakowały pociąg, ponieważ stacja Kotłuban znajduje się w pobliżu ważnego arsenału rakietowego i artyleryjskiego rosyjskiego Ministerstwa Obrony GRU (jednostka wojskowa 57229/51). Uszkodzenie torów może utrudnić usuwanie amunicji z tego składu przez pewien czas.

Arsenał rosyjskiego Ministerstwa Obrony GRU w pobliżu Kotłubania

Co ciekawe, ataki na Kotłuban wyraźnie pokazują systematyczny schemat: ukraińskie drony były używane w okolicy kilka razy. Pierwsze miały miejsce 16 i 24 listopada 2023 r., a także 8 marca 2024 r.

Źródło: Defence Express