Rosja coraz częściej korzysta z pojazdów ATV na froncie, ale poświęca ochronę

Autor: Mykhailo Stoliar | 14.05.2024, 11:22
Rosja coraz częściej korzysta z pojazdów ATV na froncie, ale poświęca ochronę

Rosyjskie wojsko coraz częściej wykorzystuje lekkie i szybkie pojazdy, takie jak quady i motocykle, do przemieszczania personelu, prowadzenia rozpoznania i szturmów.

Co wiemy

Faworyzując lżejsze pojazdy, Rosjanie poświęcają na przykład ochronę oferowaną przez pojazdy opancerzone. W rezultacie ukraińskie wojsko zaczęło częściej uderzać we wroga.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja "najprawdopodobniej" zwiększyła wykorzystanie lekkich pojazdów jako sposobu na przemieszczanie żołnierzy na linię frontu i przeprowadzanie nocnych ataków na ukraińskie pozycje, napisało brytyjskie Ministerstwo Obrony w poniedziałkowej aktualizacji danych wywiadowczych.

Dla przypomnienia, ukraińskie siły zbrojne używały pojazdów ATV w kwietniu 2022 r. do zastawiania zasadzek na rosyjskie konwoje. Ale w lutym 2024 r. sytuacja się zmieniła i teraz Rosjanie zaczęli ich używać, aby być bardziej manewrowymi.

Według danych wywiadowczych Rosja zakupiła tysiące chińskich pojazdów Desertcross 1000-3 ATV. Ponadto pojazdy te zostały wyposażone w systemy obrony przed dronami, w tym FPV.

Źródło: Business Insider