Uber kupuje tajwańską firmę od rywala Delivery Hero za 950 milionów dolarów

Autor: Mykhailo Stoliar | 14.05.2024, 11:59
Uber kupuje tajwańską firmę od rywala Delivery Hero za 950 milionów dolarów

Uber kupił firmę Foodpanda należącą do Delivery Hero na Tajwanie za 950 milionów dolarów, aby wzmocnić swoją kontrolę nad kluczowym rynkiem azjatyckim.

Co wiadomo

Uber zamierza sfinalizować transakcję do pierwszej połowy 2025 roku. Przejęcie jest jednym z największych na Tajwanie, z wyłączeniem branży półprzewodników, a także oznacza wyjście Delivery Hero z Azji. Obie strony podkreśliły, że przejęcie podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, co stanowi potencjalny problem, ponieważ Uber i Delivery Hero są obecnie dwoma głównymi graczami na rynku.

Foodpanda i UberEats od wielu lat odgrywają ważną rolę w branży dostaw żywności na Tajwanie. W sierpniu 2023 r. Foodpanda utrzymała pozycję lidera z 52% wolumenem zamówień na dostawy żywności w porównaniu do UberEats.

Uber zamierza połączyć obie firmy pod marką Uber Eats i osobno zgodził się nabyć udziały Delivery Hero za 300 milionów dolarów. Delivery Hero powiedział, że ma nadzieję wykorzystać wpływy z transakcji do wykupu obligacji zamiennych.

Akcje Delivery Hero wzrosły o 19% do 30,08 euro o godzinie 9:47 we Frankfurcie po wcześniejszym wzroście o 22%, co było największym wzrostem w ciągu dnia od lutego. Akcje wzrosły w tym roku o 20%.

Źródło: Bloomberg