Wielka Brytania chce dogonić inne potężne kraje, dlatego inwestuje miliard funtów w rakietę hipersoniczną

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.05.2024, 09:16
Wielka Brytania chce dogonić inne potężne kraje, dlatego inwestuje miliard funtów w rakietę hipersoniczną

Wielka Brytania planuje zainwestować około miliarda dolarów, aby opracować własną rakietę hipersoniczną i nadrobić lukę technologiczną.

Co wiadomo

Ministerstwo Obrony wybrało 90 przedsiębiorstw przemysłowych i instytucji badawczych, które będą rywalizować o kontrakty mające na celu rozwój technologii hipersonicznych. Uczestnicy ci zostali wybrani w ramach programu Hypersonic Technologies & Capability Development Framework i będą rywalizować o osiem części o łącznym budżecie w wysokości miliarda funtów (1,3 miliarda dolarów).

Kontrakty obejmują rozwój koncepcji broni hipersonicznej, modelowanie i testowanie pocisków, projektowanie i integrację technologii, rozwój płatowca pocisku, rozwój głowicy bojowej, rozwój silnika hipersonicznego, rozwój komputera pokładowego i rozwój systemu naprowadzania.

Oczywiste jest, że tak ambitny projekt wymaga nie tylko znacznych inwestycji finansowych, ale także czasu. Finansowanie kontraktów przewidziane jest na okres siedmiu lat, co oznacza, że pierwszych rezultatów możemy spodziewać się w bardzo bliskiej przyszłości, w latach 2030-tych.

Jeśli chodzi o konkretne parametry techniczne przyszłej rakiety, są one obecnie nieznane, ponieważ projekt jest nadal w fazie rozwoju. Niemniej jednak możemy sobie wyobrazić, że te hipersoniczne pociski będą w stanie osiągnąć prędkość co najmniej 5 Macha oraz aktywnie manewrować i celować w cele.

Źródło: Ministerstwo Obrony