Amerykańskie wojsko twierdzi, że USA pozostają w tyle za Rosją w dziedzinie wojny elektronicznej

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.05.2024, 09:36
Amerykańskie wojsko twierdzi, że USA pozostają w tyle za Rosją w dziedzinie wojny elektronicznej

Mike Nagata, emerytowany generał porucznik armii amerykańskiej, który dowodził operacjami specjalnymi na Bliskim Wschodzie, powiedział, że Stany Zjednoczone "wciąż pozostają w tyle", jeśli chodzi o możliwości prowadzenia wojny elektronicznej.

Co wiemy.

Sprzęt do walki elektronicznej (EW) wykorzystuje sygnały elektroniczne do zdalnego szyfrowania współrzędnych GPS i odegrał kluczową rolę w rosyjskiej wojnie na Ukrainie.

"Moim zdaniem przepaść między tym, gdzie Stany Zjednoczone powinny być, a gdzie jesteśmy, nadal się powiększa, nie wszędzie, ale w tak wielu miejscach" - powiedział Nagata na konferencji SOF Week w Tampie na Florydzie. Wezwał Stany Zjednoczone do większej kreatywności, aby odzyskać dominację w wojnie elektronicznej.

Ponadto dwóch byłych oficerów sił specjalnych powiedziało Defence One, że jednym z powodów, dla których technologia Kremla jest o wiele lepsza, jest ignorowanie międzynarodowych przepisów mających na celu powstrzymanie zagłuszania cywilnej telekomunikacji.

Rosja wielokrotnie wykorzystywała swoje zdolności w zakresie wojny elektronicznej do unieszkodliwiania drogiej broni precyzyjnej, którą Stany Zjednoczone dostarczyły swojemu sojusznikowi Ukrainie w walce z Rosją. Na przykład Rosjanie udowodnili, że są skuteczni przeciwko najnowszym pociskom artyleryjskim Excalibur naprowadzanym przez GPS.

Rosja z powodzeniem zwalczała również amerykańskie pociski JDAM i systemy rakietowe HIMARS.

Stany Zjednoczone uważnie analizują wojnę rosyjsko-ukraińską, aby dowiedzieć się, jak ulepszyć swoje systemy walki elektronicznej. W maju Departament Obrony USA poinformował, że Pentagon wydaje miliony na opracowanie nowych systemów i technologii w celu ochrony GPS.

Źródło: Defence One