Brytyjska armia po raz pierwszy wykorzystuje drukarkę 3D do produkcji części zamiennych na dużą skalę

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.05.2024, 09:52
Brytyjska armia po raz pierwszy wykorzystuje drukarkę 3D do produkcji części zamiennych na dużą skalę

Brytyjska armia wyprodukowała części zamienne oraz zmodyfikowała pojazdy i sprzęt polowy za pomocą drukarek 3D podczas natowskich ćwiczeń Steadfast Defender w Sennelager w Niemczech.

Co wiemy

Jest to prawdziwy przełom, ponieważ po raz pierwszy technologia druku 3D została tak szeroko wykorzystana do celów wojskowych podczas ćwiczeń NATO.

Drukarki 3D sprawiły, że produkcja części zamiennych i modyfikacje sprzętu wojskowego stały się szybsze i bardziej wydajne. Specjalistyczne drukarki do metalu na zimno opracowane przez Spee3d pozwalają na produkcję partii części mechanicznych w ciągu zaledwie kilku godzin, eliminując potrzebę ręcznego wykonywania takich części przez rzemieślników.

Udany eksperyment z wykorzystaniem technologii druku 3D do celów wojskowych był częścią szerszego projektu o nazwie Brokkr, który ma na celu wypełnienie luki między zapotrzebowaniem na części zamienne na miejscu a tradycyjnymi metodami dostaw. Jednocześnie zmniejsza to koszty dostaw i napraw.

W przyszłości możliwe będzie produkowanie części i naprawianie uszkodzonego sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi i artyleria, bez zbędnych opóźnień.

Co ciekawe, Ukraina i Australia już wcześniej z powodzeniem wykorzystywały drukarki Spee3d do rozwiązywania problemów logistycznych i zaopatrzeniowych podczas operacji wojskowych.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej