Korea Północna przekazała Rosji broń niskiej jakości wyprodukowaną w latach 70-tych.

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.05.2024, 10:04
Korea Północna przekazała Rosji broń niskiej jakości wyprodukowaną w latach 70-tych.

Południowokoreańskie media donoszą, że Rosja używa północnokoreańskich pocisków artyleryjskich do inwazji na Ukrainę, które mogły zostać wystrzelone w latach 70-tych.

Co wiadomo

Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) powiedziała agencji informacyjnej Yonhap, że bada doniesienia o tym, że Korea Północna dostarczyła swojemu sojusznikowi Rosji broń wyprodukowaną pięć dekad temu.

"NIS szczegółowo analizuje odpowiednie okoliczności i nadal monitoruje ogólną współpracę wojskową między Koreą Północną a Rosją" - powiedziała agencja wywiadowcza.

Wcześniej Ukraina, Stany Zjednoczone i Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyły Koreę Północną o przekazanie Rosji milionów pocisków i innej broni, która jest wykorzystywana w kampanii na Ukrainie.

Rosja stale zwiększa liczbę pocisków, które może wyprodukować w kraju, aby zaopatrzyć swoje wojska w wojnie z Ukrainą. Rosja zwróciła się również o pomoc do swojego sojusznika, Korei Północnej.

Według raportu Kongresu USA z początku maja, Korea Północna dostarczyła Rosji "10 000 kontenerów transportowych amunicji lub powiązanych materiałów (potencjalnie zawierających ponad 3 miliony pocisków artyleryjskich) od października 2023 roku".

Ukraina stwierdziła jednak w grudniu, że północnokoreańskie pociski często mają wady i eksplodują przed wystrzeleniem, uszkadzając rosyjską artylerię i moździerze, a nawet zabijając żołnierzy.

Źródło: Yonhap