Sony Xperia 1 VI: Snapdragon 8 Gen 3, wyświetlacz LTPO 1-120 Hz, ulepszony dźwięk i aparat z 7,1-krotnym zoomem optycznym

Autor: Vlad Cherevko | 15.05.2024, 13:38
Sony Xperia 1 VI: Snapdragon 8 Gen 3, wyświetlacz LTPO 1-120 Hz, ulepszony dźwięk i aparat z 7,1-krotnym zoomem optycznym

Po wielu plotkach i przeciekach, Sony oficjalnie zaprezentowało swój flagowy model Xperia 1 VI, który wygląda jak ulepszona formuła Xperia 1 V.

Co ujawniono

Największą zmianą jest porzucenie standardowego ekranu 4K OLED o kinowych proporcjach 21:9 na rzecz bardziej tradycyjnego panelu 19,5:9 o rozdzielczości 2340x1080. Przekątna nadal wynosi 6,5 cala, ale dzięki nowym proporcjom ekran wydaje się wizualnie większy. Wyświetlacz ma jasność do 1300 nitów i posiada panel LTPO od 1 do 120 Hz, podczas gdy ekran Xperii 1 V pracował w trybie 60 Hz i 120 Hz. Również ekran nowości posiada nowoczesną technologię wyświetlania odziedziczoną po telewizorze Bravia 9, która poprawia kontrast, kolory i wyrazistość wyświetlacza.

Zgodnie z oczekiwaniami, Xperia 1 VI otrzymała najnowszy flagowy układ Snapdragon 8 Gen 3 firmy Qualcomm, a także 12 GB pamięci RAM. Mieszkańcy Europy będą mogli nabyć modele z 256 GB pamięci masowej, podczas gdy nabywcy w Japonii i Azji Wschodniej otrzymają wersję 512 GB. Smartfon będzie podobno wyposażony w dużą komorę parowania dla lepszego chłodzenia procesora.

Obie strony telefonu są chronione szkłem Gorilla Glass Victus. Ekran jest chroniony przez drugą generację ochrony Victus 2, podczas gdy tylny panel jest chroniony przez pierwszą generację Victus. Tylne szkło jest teksturowane z matowym wykończeniem, podobnie jak w poprzednim modelu. Teksturowane paski przecinają całą aluminiową ramę, podobnie jak w Xperii 1 V.

Jeśli chodzi o aparaty, Xperia 1 VI otrzyma 48-megapikselowy aparat główny 1/1,35 cala z ogniskową 24 mm i przysłoną f/1,9, 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny z przysłoną f/2,2, ogniskową 16 mm i PDAF, a także ulepszony teleobiektyw z zoomem optycznym do 7,1x. Przednia kamera zostanie umieszczona bez zmian, w górnej ramce nad wyświetlaczem.

Dobrą wiadomością dla miłośników muzyki jest to, że Xperia 1 VI otrzyma głośniejsze i bardziej zrównoważone przednie głośniki stereo z mniejszymi zniekształceniami, podczas gdy gniazdo słuchawkowe 3,5 mm ma nowy obwód Premium Audio dla lepszej wydajności.

Sony twierdzi, że Xperia 1 VI będzie wyposażona w baterię o pojemności 5000 mAh, która wytrzyma dwa dni, a duża komora parowania w korpusie pozwoli na lepsze odprowadzanie ciepła podczas szybkiego ładowania. Bateria będzie w stanie naładować się do 50% w 30 minut za pomocą ładowarki 30W i zachować co najmniej 80% swojej pojemności po 4 latach użytkowania dzięki technologiom Battery Care i Xperia Adaptive Charging.

Nowa Xperia 1 VI działa pod kontrolą systemu Android 14 i otrzyma trzy aktualizacje wersji Androida oraz cztery lata aktualizacji zabezpieczeń. Obudowa będzie dostępna w trzech kolorach - czarnym, srebrnym platynowym i zielonym khaki.

Cena i kiedy można się spodziewać

Xperia 1 VI będzie dostępna w sprzedaży od początku czerwca w cenie około 1399 euro.

Źródło: Sony