Naukowcy stworzyli jadalny żel wykonany ze złota i srebra, który zapobiega odurzeniu alkoholem.

Autor: Nastya Bobkova | 17.05.2024, 03:59
Naukowcy stworzyli jadalny żel wykonany ze złota i srebra, który zapobiega odurzeniu alkoholem.

Dla tych, którzy zawsze marzyli o możliwości wypicia drinka z przyjaciółmi bez obawy o konsekwencje, ta wiadomość może wydawać się spełnieniem marzeń. Naukowcy z ETH Zurich ogłosili rewolucyjne osiągnięcie - jadalny żel zaprojektowany w celu zapobiegania odurzeniu alkoholem.

Co wiemy

Żel ten, który został pomyślnie przetestowany na myszach, może obniżyć poziom alkoholu we krwi nawet o 50 procent i chronić organizm przed jego szkodliwym działaniem. Chociaż badania wciąż trwają, naukowcy są pewni swojego rozwoju, składając nawet wniosek o patent.

Wyjątkowość tego żelu polega na jego składzie. Opiera się on na prostych składnikach: żelazie, złocie i serwatce. Wykorzystując zwykłe białka serwatkowe, naukowcy stworzyli długie, cienkie włókna, które są dodawane do rozpuszczalnika soli i wody w celu stworzenia samego żelu.

Jak to działa

Główną zaletą tego żelu jest jego zdolność do powolnego wchłaniania, co pozwala mu działać dłużej. Katalizatory, takie jak atomy żelaza, są wykorzystywane do rozkładania alkoholu. Żel reaguje z alkoholem, przekształcając go w kwas octowy, zapobiegając wchłanianiu większości alkoholu przez organizm.

Nie ogłoszono jeszcze harmonogramu badań klinicznych, a naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Źródło: NatureNanotechnology, ETH Zurich