Elon Musk tweetuje, że Twitter przeniósł się do domeny x.com (teraz to już nie tweet, ale co?).

Autor: Technosław Bergamot | 17.05.2024, 12:13
Elon Musk tweetuje, że Twitter przeniósł się do domeny x.com (teraz to już nie tweet, ale co?).

Twitter oficjalnie przeszedł na domenę x.com. Zostało to ogłoszone w tweecie przez seryjnego przedsiębiorcę, wizjonera i byłego dyrektora generalnego Twittera Elona Muska. Po serii transakcji i procesów sądowych kupił on sieć społecznościową w lipcu 2023 r. i natychmiast przemianował ją na X i zmienił logo, chociaż strona internetowa sieci nadal działała pod adresem twitter.com. Teraz jest ona dostępna tylko pod adresem x.com, gdzie wszyscy użytkownicy są kierowani po wpisaniu twitter.com w przeglądarce. "Wszystkie główne systemy są teraz dostępne pod adresem x.com", powiedział w tweecie.

Dlaczego dokładnie X?

Elon Musk kupił domenę x.com w 1999 roku, aby stworzyć usługę finansową. Następujące usługi finansowe zostały wdrożone w tej domenie:

  • Bankowość internetowa: Musk planował stworzyć rewolucyjny bank internetowy, który zapewniałby płatności elektroniczne i usługi bankowe online. Był to jeden z pierwszych dużych projektów w branży technologii finansowych.
  • PayPal: - W 2000 r. firma x.com połączyła się z Confinity, która rozwijała własny system płatności. W wyniku fuzji powstał PayPal, który stał się jednym z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy systemów płatności na świecie. W 2001 roku nazwa firmy została oficjalnie zmieniona na PayPal, a w 2002 roku firma została sprzedana eBay za 1,5 miliarda dolarów.

W lipcu 2017 r. Elon Musk ponownie nabył domenę x.com. Od tego czasu Musk nie ujawnił żadnych konkretnych planów dotyczących wykorzystania tej domeny, ale zasugerował zainteresowanie zakupem Twittera.

Natychmiast po przejęciu Musk zwolnił kilku kierowników Twittera, w tym dyrektora generalnego Paraga Agrawala. Zamiast tego Musk został dyrektorem generalnym i wprowadził miesięczną subskrypcję w wysokości 7,99 USD oraz zwolnił dużą część pracowników firmy.

Pod koniec 2022 r. Musk obiecał ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego po tym, jak ankieta na Twitterze opublikowana przez Muska wykazała, że większość użytkowników chciałaby, aby to zrobił. Pięć miesięcy później Musk ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego i mianował byłą dyrektor wykonawczą NBC Universal Lindę Yaccarino na stanowisko i przekazał swoją rolę prezesowi wykonawczemu i dyrektorowi ds. technologii.

Teraz Twitter nie jest już powiązany z domeną twitter.com, ale wydaje się, że jest zbyt wcześnie, aby zakończyć tę historię. W szczególności, jak powinniśmy teraz nazywać tweety?

Źródło: @elonmusk