NASA pomoże wystrzelić europejski łazik Rosalind Franklin

Autor: Nastya Bobkova | 18.05.2024, 03:49
NASA pomoże wystrzelić europejski łazik Rosalind Franklin

Europejski łazik marsjański znany jako Rosalind Franklin ma szansę na odrodzenie dzięki nowej umowie o współpracy z NASA.

Co wiemy

Po zakończeniu współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) szukała możliwości kontynuowania swojej misji na Marsie. Teraz, dzięki porozumieniu z NASA, łazik Rosalind Franklin będzie miał szansę wznowić swoją podróż w 2028 roku.

Plany uruchomienia łazika, który jest częścią europejskiego programu ExoMars, zostały odłożone z powodu różnych czynników, w tym pandemii koronawirusa i zakończenia współpracy z poprzednim partnerem. Nowa umowa z NASA otwiera jednak nowe perspektywy dla tej misji.

NASA zapewni również część systemu grzewczego dla łazika, podczas gdy amerykański komercyjny partner startowy będzie pracował nad transportem łazika.

Inżynierowie pracują obecnie nad rewizją łazika, aby sprawdzić, czy system jest gotowy do uruchomienia. Umowa z NASA otwiera nową kartę w historii eksploracji Marsa, łącząc wysiłki najlepszych naukowców na świecie we wspólnym celu, jakim jest odkrycie tajemnic Czerwonej Planety.

Źródło: Digital Trends