Niemiecki pocisk IRIS-T wystrzelony po raz pierwszy z południowokoreańskiego myśliwca KF-21

Autor: Mykhailo Stoliar | 18.05.2024, 09:36
Niemiecki pocisk IRIS-T wystrzelony po raz pierwszy z południowokoreańskiego myśliwca KF-21

W ramach rozwoju południowokoreańskiego myśliwca KF-21 generacji 4.5, Korea Aerospace Industries (KAI) po raz pierwszy przetestowała pocisk powietrze-powietrze krótkiego zasięgu IRIS-T wyprodukowany przez Diehl Defence.

Co wiemy

Partnerstwo pomiędzy KAI i Diehl Defence nadal nabiera tempa, szczególnie po udanym wystrzeleniu IRIS-T z KF-21. Obie firmy rozpoczęły integrację pocisku z innymi myśliwcami, takimi jak FA-50 KAI, podkreślając wszechstronność i skuteczność IRIS-T w różnych scenariuszach bojowych.

Wprowadzenie IRIS-T wraz z KF-21 otwiera nowe możliwości wykorzystania tego pocisku w różnych krajach, które rozważają modernizację swoich platform wojskowych. Od teraz KF-21 wraz z FA-50 staną się prawdziwą siłą w przestrzeni powietrznej.

Do tej pory IRIS-T został zintegrowany z głównymi samolotami bojowymi, takimi jak Panavia Tornado, Eurofighter Typhoon, Saab JAS 39 Gripen, Lockheed Martin F-16, Boeing EF-18 i Northrop F-5. System jest używany lub zamówiony w kilku krajach NATO, a także w Brazylii, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej i RPA.

Integracja IRIS-T z różnymi samolotami bojowymi i myśliwcami rozszerza zastosowanie pocisku, czyniąc go kluczowym elementem obrony w różnych krajach, w tym na Ukrainie, która wybrała wersję SLM dla swoich potrzeb. Na Ukrainie wersja SLM średniego zasięgu sprawdziła się w kampanii przeciwko Rosji z wysokimi wskaźnikami wystrzeliwania.

Źródło: European Security & Defence