Korea Południowa chce europejskiego rynku broni: Rumunia odpowiada jako pierwsza

Autor: Mykhailo Stoliar | 18.05.2024, 09:52
Korea Południowa chce europejskiego rynku broni: Rumunia odpowiada jako pierwsza

Korea Południowa nadal aktywnie rozszerza swoją obecność na europejskim rynku zbrojeniowym, zwłaszcza w Rumunii, która zamówiła samobieżne systemy artyleryjskie K9 i czołgi K2.

Co wiadomo

W szczególności, K2 firmy Hyundai Rotem przeszedł niedawno demonstracyjne strzelanie na rumuńskim poligonie. Świadczy to o poważnym zainteresowaniu Rumunii koreańskim sprzętem wojskowym, co oznacza, że wkrótce mogą zostać podpisane nowe wspólne kontrakty.

Biorąc pod uwagę, że Bukareszt zaczął wykazywać zainteresowanie tym pojazdem już w 2022 roku, te próby demonstracyjne wskazują, że kontrakt jest już bliski podpisania.

Wybór przez Rumunię czołgów K2 ma racjonalne uzasadnienie, zwłaszcza pod względem oszczędności kosztów, biorąc pod uwagę wysoką cenę amerykańskich czołgów Abrams. Ponadto, Rumunia stanie się nowym operatorem koreańskiego systemu dział samobieżnych K9. Chociaż umowa nie została jeszcze podpisana, Hanwha jest jedynym oferentem na dostawę 54 systemów artyleryjskich, które według wstępnych informacji będą kosztować kraj 751 milionów dolarów.

Rumunia rozważa również zakup pojazdów IFV, w szczególności AS21 Redback, co może uczynić ją pierwszym operatorem tego sprzętu w Europie.

Korea Południowa ma tę przewagę, że jest w stanie szybko realizować dostawy dzięki silnemu przemysłowi obronnemu i elastycznej produkcji. Aktywnie oferuje wysoką technologię i chęć transferu wiedzy i technologii, co zapewnia jej przewagę konkurencyjną na rynku sprzętu obronnego.

Źródło: Defence Romania