Ze względów bezpieczeństwa: Niemcy mogą zakazać chińskiego Huawei 5G

Autor: Mykhailo Stoliar | 18.05.2024, 10:17
Ze względów bezpieczeństwa: Niemcy mogą zakazać chińskiego Huawei 5G

Niemcy zbliżają się do podjęcia decyzji o wycofaniu chińskich komponentów z krajowej sieci 5G do 2026 roku, a trzy z czterech odpowiednich ministerstw popierają tę decyzję, według źródeł.

Co wiadomo

Ministerstwa spraw zagranicznych i gospodarki popierają propozycję ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczącą przejęcia sprzętu Huawei i ZTE ze względów bezpieczeństwa narodowego, według osób, które prosiły o anonimowość, ponieważ dyskusje nie są publiczne. Powiedzieli oni, że Ministerstwo Cyfryzacji nie podpisało wniosku z powodu sprzeciwu branży.

Potrzeba reformy sieci 5G stała się pilniejsza wraz ze wzrostem ograniczeń i sankcji nałożonych na chińskie firmy. Takie kroki są wspierane nie tylko w polityce krajowej, ale także na arenie międzynarodowej. Na przykład Stany Zjednoczone nałożyły niedawno nowe cła i cofnęły licencje na sprzedaż chipów dla Huawei w związku z pogorszeniem stosunków z Pekinem.

Rzecznik Ministerstwa Technologii Cyfrowych odrzucił twierdzenia, że blokują one decyzje "w kwestiach bezpieczeństwa związanych z rozbudową sieci komórkowej".

Deutsche Telekom AG, największy niemiecki operator komórkowy, powiedział wcześniej, że zakaz stosowania chińskich komponentów do 2026 roku jest nierealny.

Według przedstawicieli, agencje rządowe pracują nad dwuetapowym wycofywaniem chińskich komponentów z sieci. Pierwszy etap zakłada usunięcie krytycznych komponentów do 2026 roku, a kolejny etap zakłada zmniejszenie zależności od nich do 2029 roku.

Źródło: Bloomberg