Chiny testują tajemniczą korwetę stealth z 16 pociskami na pokładzie

Autor: Mykhailo Stoliar | 20.05.2024, 11:17
Chiny testują tajemniczą korwetę stealth z 16 pociskami na pokładzie

W Chinach tajemnicza korweta stealth zbudowana w chińskim mieście Liaoning w prowincji Liaoning została wypuszczona na morze w celu przeprowadzenia prób morskich.

Co wiemy

Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych ujawniły istnienie tej tajemniczej korwety. Obecność takiego statku w Chinach po raz pierwszy stała się znana dopiero w drugiej połowie 2023 roku, a pierwsze niewyraźne zdjęcia pojawiły się w domenie publicznej dopiero w listopadzie ubiegłego roku.

Chociaż informacje na temat statku są ograniczone, wiadomo, że ma on uzbrojenie pokładowe składające się z 16 pocisków i przeprojektowany system rakietowy obrony powietrznej HQ-16, a także pewne cechy konstrukcyjne zapewniające niewidzialność. Jednak szczegółowe specyfikacje, a także jego przyszłe uzbrojenie, pozostają pod znakiem zapytania.

Naval News zauważa, że okręt stealth został zbudowany w tej samej stoczni, która wcześniej zbudowała serię korwet typu 56 dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Okręt jest obecnie wykorzystywany jako "demonstrator technologii" i platforma badawcza do testowania zaawansowanych modeli broni i wyposażenia pokładowego.

Jeśli chodzi o elektrownię, dyskusje wciąż trwają, ponieważ równie prawdopodobne jest zastosowanie silnika wysokoprężnego, turbiny gazowej lub silnika kombinowanego. A jedno ze zdjęć zamieszczonych w Internecie sugeruje, że okręt może mieć nawet system napędowy z armatkami wodnymi.

Źródło: Naval News