Skandal: nowa część śledztwa AlabugaLeaks ujawnia wykorzystanie produktów NVIDIA, Sony i Saito przez rosyjskiego producenta dronów Albatross w celu obejścia międzynarodowych sankcji

Autor: Anry Sergeev | 20.05.2024, 13:51
Skandal: nowa część śledztwa AlabugaLeaks ujawnia wykorzystanie produktów NVIDIA, Sony i Saito przez rosyjskiego producenta dronów Albatross w celu obejścia międzynarodowych sankcji
Kolaż: Midjourney

Ukraiński blog InformNapalm kontynuuje śledztwo w sprawie danych uzyskanych od rosyjskiego producenta bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Albatros, które zostały przekazane przez haktywistów z grupy Cyber Resistance. Trzecia część AlabugaLeaks koncentruje się na tym, w jaki sposób Albatros M5 jest wykorzystywany przez rosyjskie siły zbrojne w wojnie na Ukrainie, na wpływie słabych sankcji do 2022 r. na rozwój rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz na tym, jak Albatros uniknął sankcji nałożonych na Rosję po 2022 r.

Wykorzystanie Albatrosa-M5 w wojnie przeciwko Ukrainie

Dane z AlabugaLeaks wskazują na wzrost produkcji bezzałogowych statków powietrznych Albatros-M5 z roku na rok, co wskazuje na rosnące zainteresowanie rosyjskich sił zbrojnych tego typu sprzętem. Według dokumentów w 2021 r. wyprodukowano już 30 sztuk tych dronów, z których większość była wykorzystywana do świadczenia usług lub znajdowała się w magazynie. Wskazuje to na aktywne wykorzystanie Albatrosa-M5 w kontekście konfliktu zbrojnego. Chociaż Albatros nie reklamuje publicznie swojego aktywnego zaangażowania w wojnę, metodycznie aktualizuje swoją "wojskową" prezentację Albatrosa-M5.

Oczywiście w latach 2022-2023 Albatros-M5 był testowany w strefie walk. Geografia jego użycia była dość rozległa i przebiegała wzdłuż całej linii frontu.

Мапа - бойове використання Альбатрос-М5 в Україніі
Mapa użycia bojowego Albatrosa-M5 na Ukrainie ze strony internetowej Albatrosa

Wpływ sankcji na rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy

Wstępna analiza dokumentów pokazuje, że słabe sankcje do 2022 r. nie powstrzymały rozwoju rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Nawet przy ograniczonych możliwościach na rynku zagranicznym Albatros był w stanie zwiększyć produkcję swoich bezzałogowych statków powietrznych i poszerzyć bazę klientów.

Kamery Sony odgrywają kluczową rolę w misjach Albatrosa związanych z fotografią lotniczą i dostosowaniem artylerii. Zazwyczaj są to modele Sony A6000 i Sony RX1R2 do fotografii oraz kamery Sony FCB-EH6500 i Sony FCB-EV7500 do nagrywania wideo. Ponadto Albatross produkuje stabilizowane żyroskopowo gimbale oparte na tych urządzeniach dla swoich bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Te gimbale są używane do nagrywania wideo w nocy za pomocą kamery termowizyjnej. Są one dostępne do zakupu na stronie internetowej firmy.

Albatross wykorzystuje mikrokomputery z serii Nvidia Jetson do rozpoznawania wzorców opartych na sieciach neuronowych. E-mail dyrektora Florova pokazuje, że komunikacja i współpraca z firmą NVIDIA trwa co najmniej od 2016 roku. Nie ustała ani po inwazji, ani po nałożeniu sankcji na Rosję, ani po bezpośrednich sankcjach USA wobec Albatross LLC. Kontaktem Florova w NVIDIA jest Anton Dzhorayev, starszy menedżer ds. rozwoju biznesu korporacyjnego w NVIDIA Corporation. Najnowszym z nich jest pismo z dnia 26 lutego 2024 r. zapraszające Albatross do udziału w światowej konferencji "numer 1" na temat sztucznej inteligencji, NVIDIA GTC 2024. Na końcu listu Dzhorayev pisze, że "zaproszenia mogą być wysyłane do studentów i zainteresowanych kolegów". Oczywiście studenci mają być studentami politechniki Ałabuga. W związku z tym Anton Dzhorayev doskonale wie, czym są Albatros LLC i Alabuga SEZ i czym się zajmują.

Лист менеджера NVIDIA Джораєва із запрошенням відвідати конференцію NVIDIA GTC 2024
List od menedżera NVIDIA Dzhorayeva zapraszający go do udziału w konferencji NVIDIA GTC 2024

Kolejny list wysłany do Florova, datowany na 24 listopada 2023 r., od księgowego Alabugi, ujawnia, że rosyjskie wojsko pozostaje lojalne wobec silników spalinowych japońskiego producenta Saito. Silniki te były wcześniej używane w rosyjskich bezzałogowych statkach powietrznych Orlan-10. Pytanie, w jaki sposób dokładnie te silniki dostały się do magazynu Alabugi i w jakim celu zostały przekazane Florovowi, który podpisał list jako "główny projektant Alabugi", pozostaje otwarte. Być może jest to jeszcze pozostałość z okresu przedwojennego. Jednak w naszym poprzednim dochodzeniu zauważyliśmy, że władze rosyjskie próbują ustanowić własną produkcję silników w Ałabudze. Istnieje możliwość, że silniki Saito staną się celem kopiowania.

лист 2023 року, що доводить використання двигунів внутрішнього згорання японського виробника Saito
List z 2023 r. potwierdzający użycie silników spalinowych japońskiego producenta Saito

Brak zdecydowanych sankcji antyrosyjskich sprawił, że rosyjska firma rozwija się normalnie. A w odpływie Albatrosa widać próby Rosjan sprzedaży swojego produktu do Egiptu, Indii, Iraku i irackiego Kurdystanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Syrii, Tanzanii i Birmy.

Unikanie sankcji po 2022 roku

Nawet po zaostrzeniu sankcji wobec Rosji po 2022 r. Albatros znalazł sposoby na obejście ograniczeń. Na przykład firma próbowała wyeksportować system antydronowy do Kazachstanu za pośrednictwem stron trzecich, nie poprzestając na naruszeniu warunków umowy.

Również w tym roku Albatros ma inną ciekawą historię związaną z wejściem na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W korespondencji dotyczącej ceny i możliwości importu bezzałogowych statków powietrznych do ZEA, pracownik Albatrosa Mikhail Goldberg zauważa, że "Albatros M5 był testowany w Burkina Faso przez 1 miesiąc. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez prywatną firmę wojskową. Nie jesteśmy w stanie podać żadnych innych danych na ten temat".

Лист 2024 року, що доводить тестування дронів в Буркіна-Фасо
Pismo z 2024 r. potwierdzające testowanie dronów w Burkina Faso

Co ciekawe, w innej dokumentacji Albatross można znaleźć informacje o pewnej LLC "Birch Valley". W biznesplanie Albatrossa obok tej "Birch Valley" znajdowała się notatka - "Afryka". Ponadto firma ta była zaangażowana w dostawę systemu Kaspersky Antidrone do Kazachstanu. To, czy istnieje związek z Grupą Wagner, jest pytaniem, na które należy odpowiedzieć.

Analiza AlabugaLeaks pozwala nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy dostosowuje się do obecnych wyzwań geopolitycznych, w tym sankcji i wojny z Ukrainą. W związku z tym potrzebne są dodatkowe środki nacisku koalicyjnego i kontrsankcje, aby skutecznie powstrzymać agresywne działania Rosji.


Wideo z kanału AVIATION NETWORK na temat drona Albatross

Źródło: informnapalm.org