Microsoft optymalizuje Windows 11 pod kątem ery AI i Arm

Autor: Nastya Bobkova | 21.05.2024, 02:10
Microsoft optymalizuje Windows 11 pod kątem ery AI i Arm

Microsoft ogłosił znaczące aktualizacje systemu Windows 11, które mają na celu poprawę obsługi sprzętu opartego na architekturze Arm i sztucznej inteligencji.

Co wiadomo

Zaktualizowany system operacyjny zawiera nowy emulator o nazwie Prism do uruchamiania aplikacji x86 i x64, a także nowe interfejsy API sztucznej inteligencji wbudowane bezpośrednio w system operacyjny.

Microsoft wprowadził dwa nowe urządzenia komputerowe oparte na Arm. Firma przebudowała system Windows 11 z myślą o AI i Arm, w tym nowe jądro, kompilator i emulator. Zmiany te mają na celu poprawę interakcji systemu operacyjnego z architekturą Arm i efektywne wykorzystanie możliwości AI.

System Windows rozpoznaje teraz jednostki przetwarzania neuronowego (NPU) w taki sam sposób, jak procesory CPU i GPU. Ponadto nowe interfejsy API AI umożliwiają programistom tworzenie bardziej zintegrowanych i wydajnych aplikacji AI.

Nowo ogłoszone laptopy będą zasilane przez procesor Qualcomm Snapdragon X Elite, który zawiera jednostki NPU zdolne do 45 bilionów operacji na sekundę (TOPS). Technologia ta będzie wykorzystywana w takich funkcjach jak Recall, która pozwala użytkownikowi znaleźć informacje na komputerze za pomocą zapamiętanych wskazówek. Wprowadzone zostaną również napisy na żywo, które zapewniają napisy na żywo do dźwięku pochodzącego z komputera w języku angielskim.

Źródło: Android Authority