Japonia stopniowo i po cichu staje się najważniejszym sojusznikiem Ukrainy

Autor: Mykhailo Stoliar | 21.05.2024, 08:39
Japonia stopniowo i po cichu staje się najważniejszym sojusznikiem Ukrainy

Japonia po cichu staje się jednym z najważniejszych partnerów Ukrainy, ponieważ na początku tego roku, kiedy wiele krajów miało trudności ze znalezieniem funduszy na pomoc, Tokio przeznaczyło ponad 7,6 miliarda dolarów dla Kijowa.

Co wiemy

To nie tylko wsparcie finansowe, ale także leki, kamizelki kuloodporne, sprzęt do rozminowywania i racje żywnościowe dla przesiedlonych rodzin.

Według Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, od czasu inwazji na pełną skalę Tokio udzieliło Ukrainie pomocy w wysokości 12 miliardów dolarów, co czyni ją szóstym największym sojusznikiem pod względem pomocy.

W ubiegłym roku pojawiły się również pogłoski, że Japonia dostarczyła ukraińskiemu wojsku pociski przeciwlotnicze Patriot. Tokio ogłosiło zamiar wysłania ich do Stanów Zjednoczonych, ale wywołało to spekulacje na temat możliwego przeznaczenia tej broni. Ostatecznie wysłanie japońskiej amunicji może być dobrym rozwiązaniem dla Waszyngtonu, aby uniknąć przekazania własnych zapasów ukraińskim siłom obronnym.

Warto zauważyć, że Japonia stara się dostarczać Ukrainie sprzęt, który może być przydatny w operacjach wojskowych. Pod koniec ubiegłego roku do Kijowa wysłano 100 pojazdów taktycznych, które mają pomóc w operacjach naziemnych, a także dużą liczbę sprzętu wojskowego.

Źródło: DW