Filipiny otrzymują od Turcji dwa śmigłowce T129 ATAK

Autor: Mykhailo Stoliar | 21.05.2024, 08:50
Filipiny otrzymują od Turcji dwa śmigłowce T129 ATAK

Filipińskie Siły Powietrzne (PAF) otrzymały od Turcji dwa śmigłowce T129 ATAK.

Co wiemy.

To ważne wydarzenie miało miejsce w bazie 15th Strike Wing w Sangley Point, Cavite. Śmigłowce T129 ATAK zostały zaprojektowane do użytku w połączeniu z lekkimi śmigłowcami wykonującymi misje obserwacyjne i transportowe. To znacznie zwiększy skuteczność i gotowość Filipińskich Sił Powietrznych do sprostania dzisiejszym wyzwaniom.

Dzięki tym dwóm najnowszym śmigłowcom Filipiny posiadają obecnie sześć śmigłowców. Broń została zakupiona w ramach zakrojonej na szeroką skalę transakcji o wartości 280 milionów dolarów. Transakcja T129 ATAK jest częścią programu Horizon 2, wartego 5,2 miliarda dolarów programu modernizacji filipińskich sił zbrojnych.

Śmigłowiec jest również używany przez Turcję i Nigerię, która zamówiła sześć T-129 w 2022 roku.

Dla tych, którzy nie są świadomi

T-129 ATAK to dwusilnikowy śmigłowiec szturmowy przeznaczony do działań rozpoznawczych i bojowych w dowolnym środowisku. Oparty na Leonardo A129 Mangusta, ten wariant jest wyposażony w awionikę i systemy uzbrojenia opracowane przez turecki przemysł lotniczy. Jego uzbrojenie: M197 20mm trójlufowe działko obrotowe, osiem 160mm przeciwpancernych pocisków kierowanych i do czterech niekierowanych zasobników rakietowych.

Jerome: 15 Skrzydło Uderzeniowe