Ukraińskie myśliwce MiG-29 otrzymały pociski wabiące ADM-160 MALD, które mogą być parowane z pociskami ATACMS i Storm Shadow/SCALP-EG.

Autor: Mirosłw Trinko | 21.05.2024, 19:12
Ukraińskie myśliwce MiG-29 otrzymały pociski wabiące ADM-160 MALD, które mogą być parowane z pociskami ATACMS i Storm Shadow/SCALP-EG.

Ukraińskie siły zbrojne zaczęły używać pocisków wabiących ADM-160 MALD.

Co wiadomo

Zdjęcie ADM-160 MALD zostało udostępnione przez analityka wojskowego @front_ukraina. Ukraińskie siły zbrojne używają ich z myśliwcami MiG-29. Co ciekawe, dostawy takich wabików nie były wcześniej zgłaszane. Nawiasem mówiąc, ukraińska armia może używać ADM-160 MALD w połączeniu z pociskami balistycznymi ATACMS, a także pociskami manewrującymi StormShadow/SCALP-EG, które są w służbie AFU.

Dla tych, którzy nie wiedzą

ADM-160 MALD (Miniature Air-Launched Decoy) to niewielki pocisk wabiący opracowany przez Raytheon dla Sił Powietrznych USA. Głównym zadaniem pocisku jest symulowanie różnych celów powietrznych w celu zmylenia systemów obrony przeciwlotniczej wroga. Dzięki temu samoloty na głównym polu bitwy mogą wykonywać swoje misje z mniejszym ryzykiem wykrycia i trafienia. ADM-160 MALD może odtwarzać sygnały radiowe symulujące zachowanie różnych samolotów, co czyni go ważnym elementem nowoczesnych operacji powietrznych. Dostępna jest również modyfikacja MALD-J wyposażona w funkcje tłumienia elektroniki w celu tłumienia i wyłączania radarów wroga i innych systemów elektronicznych.

Źródło: @front_ukraina