Naukowcy stworzyli pochłaniające hałas jedwabne prześcieradła, które wygłuszają pomieszczenia

Autor: Nastya Bobkova | 22.05.2024, 04:04
Naukowcy stworzyli pochłaniające hałas jedwabne prześcieradła, które wygłuszają pomieszczenia

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nową folię dźwiękoszczelną opartą na arkuszach jedwabiu, która nie tylko tłumi dźwięk, ale także odbija go z powrotem do źródła.

Co wiemy.

Technologia ta może znacznie poprawić izolację akustyczną w mieszkaniach o cienkich ścianach, zmniejszając hałas nawet o 37 decybeli i odrzucając do 70 decybeli dźwięku przy użyciu tylko kwadratu jedwabiu o wymiarach 8 × 8 cm.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials, pokazuje, że technologia ta może mieć znaczący potencjał w zastosowaniach mieszkaniowych, zapewniając skuteczną izolację akustyczną i redukcję hałasu przenikającego przez ściany.

Podczas testów naukowcy byli w stanie sprawić, że te jedwabne arkusze emitowały do 70 decybeli dźwięku, redukując obraźliwe dźwięki nawet o 37 decybeli, co czyni je idealnymi do użytku domowego.

Naukowcy wykorzystali w jedwabiu włókna piezoelektryczne, które pozwalają materiałowi odkształcać się pod wpływem prądu elektrycznego, tworząc fale dźwiękowe i zapewniając skuteczną izolację akustyczną.

Źródło: BGR