Rosyjski system obrony powietrznej S-400 "zawodzi" w bitwach, ponieważ nawet stara zachodnia broń może go pokonać

Autor: Mykhailo Stoliar | 23.05.2024, 08:28
Rosyjski system obrony powietrznej S-400 "zawodzi" w bitwach, ponieważ nawet stara zachodnia broń może go pokonać

Skuteczność najlepszego systemu obrony powietrznej armii rosyjskiej w wojnie przeciwko Ukrainie pokazała, że jest on podatny nawet na niektóre stare zachodnie rakiety, więc może to dać Zachodowi nowe pomysły na pokonanie potencjalnego wroga.

Co wiadomo

Rosyjski S-400 jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej na świecie, ale podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę kilka jednostek zostało zniszczonych, w tym przy pomocy starszej zachodniej broni, z którą ten system powinien był sobie z łatwością poradzić.

Eksperci powiedzieli Business Insider, że system jest rzeczywiście potężny i zaawansowany technologicznie, ale ma pewne słabości, które Ukraina wykorzystała.

Fredrik Mertens, analityk z Centrum Studiów Strategicznych w Hadze, powiedział, że "wiemy wyraźnie, że ukraińskie rakiety pojawiają się w takim tempie, że stanowią prawdziwy problem dla Rosjan".

Dla tych, którzy nie wiedzą

System S-400 Triumph lub SA-21 Growler, jak nazywa go NATO, jest mobilnym naziemnym systemem rakietowym dalekiego zasięgu i następcą starszego systemu S-300. "Triumph" został zaprojektowany do zwalczania samolotów i pocisków rakietowych, ale może być również wykorzystywany do ataków rakietowych z powierzchni ziemi. System został po raz pierwszy użyty w 2007 roku i od tego czasu jest uważany za odpowiednik amerykańskiego systemu Patriot. Rosja używa C-400 do atakowania ukraińskich miast.

Źródło: Business Insider