Pojawiły się zdjęcia najnowszego amerykańskiego bombowca stealth B-21 Raider

Autor: Mykhailo Stoliar | 23.05.2024, 08:45
Pojawiły się zdjęcia najnowszego amerykańskiego bombowca stealth B-21 Raider

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały zdjęcia swojego najnowszego bombowca stealth, B-21 Raider.

Co wiadomo

Zdjęcia, wykonane w styczniu i kwietniu, przedstawiają nowy bombowiec podczas testów. Nowe zdjęcia pojawiają się w momencie, gdy samolot dalekiego zasięgu ma wejść do służby jeszcze w tej dekadzie.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślili, że B-21 będzie "kręgosłupem" przyszłej amerykańskiej floty bombowców. Sekretarz Obrony Lloyd Austin pochwalił zdolności ukrycia samolotu, zauważając, że do opracowania bombowca wykorzystano dziesięciolecia postępu technologicznego.

Asystent Sekretarza Sił Powietrznych ds. Zakupów, Technologii i Logistyki, Andrew Gunther, powiedział na początku tego miesiąca, że program testów B-21 "postępuje dobrze" i przebiega zgodnie z harmonogramem.

B-21 to pierwszy bombowiec strategiczny armii amerykańskiej od ponad 30 lat. Prace nad nim rozpoczęły się w 2015 roku, ale Pentagon zaprezentował go dopiero w grudniu 2022 roku. Niemal rok później, w listopadzie 2023 roku, samolot odbył swój długo oczekiwany dziewiczy lot. Po udanych testach naziemnych i lotniczych zezwolono na wstępną produkcję.

B-21 ma wejść do służby w drugiej połowie dekady. Wojsko zamierza wyprodukować co najmniej 100 takich samolotów. Według amerykańskich urzędników, Raider ma stopniowo zastępować bombowce B-1B Lancer i B-2 Spirit.

Northrop Grumman, firma produkująca B-21 Raider, podkreśla wyjątkowość tego samolotu, opisując go jako "pierwszy na świecie samolot szóstej generacji".

Źródło: Business Insider