Nieznany wcześniej czołg został zauważony w Chinach

Autor: Mykhailo Stoliar | 23.05.2024, 16:08
Nieznany wcześniej czołg został zauważony w Chinach

W okręgu Baotou w Chinach zauważono prototyp nieznanego czołgu, który może być nową generacją czołgów w chińskiej armii.

Co wiadomo

Lokalni mieszkańcy zauważyli ruch prototypów nieznanych pojazdów opancerzonych, które prawdopodobnie poruszały się w kierunku poligonu. Wieżyczki obu czołgów były zakryte siatkami maskującymi, co oznacza, że chińska armia stara się ukryć szczegóły konstrukcji pojazdów.

Jednak główna różnica jest od razu widoczna: różne działa. Można przypuszczać, że są one wykonane w kalibrze 105 mm i 125 mm.

Bliższe spojrzenie na jeden z czołgów ujawnia podwozie z sześcioma rolkami nośnymi, co wskazuje, że pojazd ten może być lżejszy od tradycyjnych czołgów. Prototypy te mogą być wynikiem użycia komponentów i zespołów z innego lekkiego czołgu znanego jako Typ 15, lub też ZTQ-15. Waży on około 33-36 ton.

Pojazd ma również coś podobnego do modułowych płyt, które prawdopodobnie stanowią dynamiczną ochronę przedniej i bocznej części pojazdu. Oprócz tego czołg posiada kratki antykumulacyjne na rufie. Warto również zauważyć, że z przodu czołgu znajdują się włazy dla dwóch cystern. Sugeruje to, że wieża będzie bezzałogowa z dwoma członkami załogi.

Źródło: Militarnyj